Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tortuna SK Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tortuna SK Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
1-2 i baken mot ett för dagen hyfsat bra spelande SK 91. Innebär att om vi ger 80 % i halva matchen och 100 % i halva så får vi stryk mot många lag i div 5 och 6. Om vi däremot spelar och fokuserar som första 20-25 i andra halvlek så vinner vi mot de flesta, det är "inte svårare" än så. Att det sedan mot slutet blir lite desperation i iver att kvittera är inte så mycket att säga om, det blev det även från sidan idag. Vi kan i alla fall konstatera att båda bröderna "Beijan" gör bra insatser idag och att Danne får göra sitt första mål i TSK tröjan, det känns bra! En bra träning på tisdag och sedan fokus på kommande torsdags och söndagsmatch så kommer vi igen där!
Rapportera
Nu tar vi nya tag grabbar!
Nästa match ser vi till att fokusera på det väsentliga - vår insats - istället för på domare, motspelare (oavsett deras beteende) eller andra saker.
Vi kan så mycket bättre än det vi visar idag, det vet vi alla.
Det räcker dock inte med att veta hur bra vi kan vara "när vi vill" utan det gäller att vi alltid ser till att vara så bra.
Nu ser vi framåt och glömmer debaclet i Hallstahammar.
Framåt Bygden!
Bra träning igår grabbar, det blir bra intensitet på spelet när vi kör få i varje lag så tempot såg riktigt bra ut. Under nästa vecka och veckan därpå kommer - vad jag förstått - både innebandyspelarna och hockeyspelaren kunna köra på heltid igen, det ska bli kul. Det innebär att truppen ökas med 7-8 spelare. U-laget har match nästa torsdag i Skultuna så då är det inte träning för övriga den kvällen, A spelar sedan mot Syrianska U 19 på söndag 1/4 (inget aprilskämt!). Då hoppas vi bla att Simpe gör comeback efter skada. Såg ju bra ut som målis igår :)
Rapportera
Kan bara hälsa de som hade "bra höjd" på skotten igår på träningen att dessa bollar har kommit ner från taket!
Rapportera
Kommer ej på träningen ikväll, är mycket jobb borta nu ett tag framöver men jag dyker upp så fort jag är hemma.
Rapportera
Det är ok Gurra men du lirar på lördag om du inte själv hör av dig med återbud, vaden läker med lite Voltaren Gel :)
Rapportera
Sista träningsveckan med innebandy, så kommer inte ikväll, kör igång nästa vecka!
Rapportera
Jag kommer inte gå in på så mycket om matchen utan mer skriva lite kort om vår inställning.
RapporteraJag kan köpa att vi inte kan vara helt taggade till alla matcher och att första halvlek var motig. Men när vi väl tar oss i kragen i andra så kan vi inte efter ca 20 minuter tappa fokus som vi gör och lägga all vår kraft på domaren. De är inte ok. Det är pojklagsnivå på mycket av de vi gör i andra halvlek. Man ska kunna bita ihop och kriga. Inte som vi gjorde, vek ner oss. Gnäll på domarna och annat hör inte till Tuna. Vi är ett lag som stöttar varann och har kanon kul tillsammans även när det inte går vår väg. Skulle vi bitit ihop och fortsatt som vi började i andra så hade vi vänt på steken och vunnit matchen. Vi har oss själva att skylla. Nu gör vi som Sten skriver en riktigt bra vecka. Ses på tisdag. Är riktigt sugen på att få visa det "riktiga" Tuna. Forza// John