Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tortuna SK Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tortuna SK Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
det som hände på det lokala discoteket är numera preskriberat!
Rapportera
Jag misstänker att det var "svarta pärlan" som ville visa sina kronjuveler. :)
Rapportera
Jag vill bara åter säga att ni alla grabbar fick bästa betyg under matchen från domaren. Sedan verkar det ha varit trevligt på kvällen enligt rykten. :)
Rapportera
bara en kort stund kanske det var men vad gör man inte för sportklubben!
Rapportera
Tack så mycket för ikväll grabbar! Allt från ramsorna på Pitchers till teknikringen på dansgolvet. Även den efterföljande efterfesten med direktlänk till Kapten kommer att minnas länge! Go Tuna!
/ Sven
Stora gratulationer till den förträffliga derbysegern!
Det går bra att fortsätta så här nu!
/
Grabbarna
... att en yttermittfältare i TSK dansade utan byxor på en innekrog i Västerås!
Rapportera
Härligt med en 3-poängare igen grabbar :) Romfa fick motvinden i första vilket gjorde att vi rätt komfortabelt kunde pressa ner dem och rada upp en del klara målchanser, 2-0 i första var i underkant med tanke på att vi vann avsluten mot mål med c:a 10-1 första fyrtiofem. Som väntat fick de mer boll och press på oss i andra men när vi gjorde 4-0 var det avgjort, kan inte ens kritisera att vi onödigt släppte in dem på slutet med 2 reduceringar, vet hur svårt det är att jobba i 90 om det känns avgjort. Extraplus till teknikern Lampan idag, men ALLA ska ha godkänt och en skön kväll hoppas jag... :)
Rapportera
Törs man skriva något på er hemsida utan att bli kallad rabiat.
RapporteraMen om en gammal man får komma med några råd så vill jag framföra följande.
Efter de första två vinsteran mot Gif och Hallsta som tippades som seriefavoriter är det inte så konstigt att man efter att spelat oavgjort mot sura tror och tycker att man är värdsbäst. (Obs! bara tippade som sådana. Se tabellen i dag både Gif och Hallsta får slåss för att hålla sig kvar i serien. Och Sura har bara tappat poäng mot er.)
Då ar det lått att tappa focus och tro att det finns lätta matcher. Men efter jag fick glädjen att se ert disciplinerade spel mot Norrby där ingen lagdel tappade koncentrationen och focus på sina positioner och inarbetat spelidé är jag helt säker på oavsett vad som hände mor Skinsberg , kurdisaka och Västerfärnabo att ni kan slå vilket lag som helst i serien om ni bara har rätt focus på varje lagdel.
Måste säga att 4-2 mot Romfa gläder mig. Back To Basic och ni kommer att vinna matcherna utan onödiga oavgjorda matcher.
Ha det
//kws