Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tortuna SK Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tortuna SK Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Hejsan har inget att skriva om i ett referat angående gårdagens match. Alldeles för besviken. Ledsen men det går inte att skriva denna gång.
Rapportera
In med brasse nu! För få kreativa spelare igår med alla skador och avstängningar
Rapportera
Anledningen till att jag inte tränar i kväll är att jag ska på en datautbildning med jobbet,eventuellt är det även på Torsdag. Om inte så kommer jag och tränar då. Ville bara förklara i fall det är någon som undrar.
Rapportera
tror inte att jag kommer kunna träna denna veckan, men ska försöka komma loss någon dag.
Rapportera
Brasse är alltid välkommen att köra, alla vet vad han kan i sina bästa stunder men konkurrensen är stor om just de där få anfallsplatserna vi har! Igår hade vi egentligen 4 anfallare uttagna mest på grund av att vi behövde de spelarna på ytterplatserna eftersom så många mf var borta av olika skäl!
Rapportera
Om ni vill till fyran måste ni släppa lös Brasse i de sista omgångarna. Ta det som ett hett tips från en som vet.......
Rapportera
Idag var ingen bra dag för oss. Vi har hela året spelet men hjärta först och kämpat på som ett lag. Idag gör vi inte det. När de krävs att vi står upp för varann och kämpar som ett lag så börjar vi istället för att spela vårt spel göra ett mellanting där vi gnäller för att vi inte får passningar och inte löper för varann. Alla måste rannsaka sig själva först innan man ställer krav på andra och kämpar vi inte för varann så kan man inte kräva något tillbaka. Så nu hittar vi tillbaka till vår kämpaglöd som gör att vi ligger 3a i serien. Vi kan bättre. Alla vet det så nu går vi ner och gör en bra vecka.
Man kan bara göra sitt bästa och de gjorde vi inte idag.
Sen får vi tränare också fundera lite. Även vi gjorde några felbeslut som vi får ta lärdom av.
Brasse hoppas du kan kommer ner i veckan.
Forza Tuna John
Bra träning ikväll grabbar, full fart. Referatet saknas förstås, vi hade ju ändå 80-20 i bollinnehav och en handfull klara chanser mot Ranstas två, men om vi tränare kör en sammanfattning från snacket ikväll på träningen med alla killar så kan det sammanfattas i "Vi kan bättre"!! Brasse, bra att du meddelar dig, hoppas du kan komma på torsdag.
Rapportera