Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Timrå IK U9
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Timrå IK U9.
U9
Följ oss för uppdateringar
Här kommer information om vad vi pratade om på föräldramötet igår
Roller
Annika och Malin presenterar sig som lagledare. Jonas och Lars är utsedd till huvudtränare för säsongen. Martin är målvaktsansvarig och kommer ansvara för målvaktslistan. Barnen har möjlighet att tas bort eller läggas från listan under säsongen. Johan, Jakob och Anton är assisterande tränare. Vi har fått två materialare, Niklas Millebjer och Joakim Fröberg. Vi saknar kassör, Charlotte anmäler intresse och ska fundera, finns fler intresserade så kontakta lagledare.
Träningsupplägg - tankar och funderingar
Jonas och Lars kommer att planera träningar månadsvis som löpande utvärderas och omplaneras. Hör gärna med era barn om hur det är på träningarna och deras upplevelse. Kontakta oss lagledare om det kommer fram saker som vi behöver se över eller tänka på samt om ni har funderingar på träningsupplägget.
Under september kommer isschemat med kort varsel. Vi lägger in träningar i kalendern så fort vi vet. Tips är att ladda ner laget.se appen för smidig hantering av kallelser osv.
Vi uppmuntrar till samåkning då det kan vara svårt att hinna till tidiga träningar. Styr gärna ihop med föräldrar som bor åt samma håll och område.
Minskad föräldranärvaro
Ambitionen är att successivt minska föräldranärvaro i omklädningsrum och korridorer, detta för att ge barnen utrymme för utveckling. När barnen kommer till hallen så hämtar de backar, kollar vilken färg de ska ha på tröjan och bär till förrådet. Vi vet att er närvaro alltid har varit en källa till stöd och uppmuntran, men vi tror att genom att ge spelarna mer utrymme och ansvar för sin egen utveckling, kommer de att kunna växa som individer och som lagspelare. Självklart finns ledarna på plats i omklädningsrum, på och runt isen för att stötta om något känns svårt eller någon behöver extra stöd. Som förälder är ni under träning välkomna att ta plats på läktare och heja på ditt barn. Vi öppnar också upp Anton Lander Café som en trevlig mötesplats. Spelarbåset är avsett till spelare och ledare.
Central försäljning från Timrå IK (leverans sept/okt)
- Timrå IK-lotten, skraplott 50 kr/st ca 15-25 st
- Restaurangchansen, 300 kr/st, ca 3-4 st
Möjlighet att köpa sig fri från försäljning helt eller delvis erbjuds. Information kommer via mail från föreningen.
Säsongsavgift för säsongen 2025/2026
Årsavgiften är 2000 kr varav träningsavgift 1900 kr och medlemsavgift 100 kr. Brukar vara förfallodag 31/10, möjlighet till delbetalning finns. Information och faktura kommer via mail från föreningen.
Tillägg: Möjlighet finns att söka bidrag till barns idrottande via t.ex. svenska kyrkan, majblomman. Vi inväntar återkoppling kring huruvida Timrå IK ansluter sig till fritidskortet. Kontakta oss lagledare vid eventuella funderingar eller om ni önskar stöd i ansökan.
Workplanner
Vi kommer få arbetspass fördelat från oktober månad. Fördelning av arbetspass sker nu under september månad. Möjlighet finns via Workplanner att lägga ut pass till försäljning eller byta. Vi meddelar när passen är fördelade. Notis kommer även via mail. Saknar man inlogg till Workplanner, kontakta Malin eller Annika så löser vi det.
Cuper / sammandrag
Vi har anmält 2 st lag till lilla SCA-cupen i Sundsvall 18 oktober. Kallelse för intresseanmälan skickas ut via laget.se. Cup-avgift 300 kr/barn.
Ambitionen är att delta i ytterligare 1 cup under säsongen.
Vi kommer spela 6 st sammandrag under säsongen, 3 st under hösttermin, respektive vårtermin. Helgerna v.45, v.48, v.50, v.3, v.5, v.8. Vi vet ännu inte vilken av helgdagarna, utan meddelar det så fort vi får besked. Vi kommer arrangera hemmasammandrag v.3. Övriga föreningar som ingår i vår sammandrag serie är Sundsvall, Njurunda, Kovland och Härnösand.
Andra idrotter / närvaro
Timrå IK uppmuntrar till att barnen ska kunna utöva flera idrotter. Fotbollen har prio september ut för att slutföra säsongen. Föreningen har som policy att det ska vara 50 % träningsnärvaro för att kallas till match. Skolan går först.
Försäljning / Ekonomi
Vi har omkring 30 000 kr i lagkassan. Vi behöver komplettera med lite målvaktsutrustning i form av hjälmar, knäskydd och lite sjukvårdsmaterial. En cup kostar ca 14 000 kr.
Vi kommer köra igång med kakförsäljning nu i september med sista försäljningsdag 28 september. Inget säljkrav men alla behöver registrera ett konto. Se separat nyhet för mer info.
Tillägg: max 2 försäljningar får genomföras per säsong.
Hör gärna av er vid frågor och funderingar!
Mvh
Ledarna
Provning av klubbkollektion | 2 okt, 16:00 |
Träning | 3 okt, 17:00 |
Träning | 4 okt, 11:00 |
Off-ice träning | 5 okt, 17:15 |
Sammandrag Njurunda | 9 nov, 10:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera