Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Timrå IK TIK08
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Timrå IK TIK08.
TIK08
Följ oss för uppdateringar
Vi har tyvärr fått in Covid-19 i laget. Det senaste tillfället vi hade sammankomst var den 20 april, vilket innebär att mer än 7 dagar passerat sedan vi senast träffades. Vi ska däremot enligt riktlinjerna hålla paus, för vår del innebär det paus från all verksamheten tom tisdag den 4 maj.
Vi följer riktlinjerna som gäller för ishockeyn och är utformade av ishockeyförbunden i Region norr och har skapats i samråd med Regionernas smittskydd. I dessa riktlinjer ges följande information;
Du som är vuxen eller är skolungdom från högstadiet och uppåt och har haft nära kontakt med en person med covid-19 i smittsam fas bör snarast möjligt testa dig för covid-19.
Med nära kontakt menas kontakt i mer än 15 minuter på mindre än 2 meters avstånd
Om provet är negativt bör du ta ytterligare ett prov 5 dagar efter senaste nära kontakt med personen som har covid-19.
Om första provet tas 4 dagar eller senare efter den nära kontakten behöver du bara ta ett prov.
Om mer än 7 dagar gått sedan senaste nära kontakt rekommenderas ingen testning.
Information smittspårning
För livet utanför ishockeyn gäller Folkhälsomyndigheten & smittskyddets lokala riktlinjer. Dessa uppdateras kontinuerligt, information om detta finns på Region Västernorrlands hemsida rvn.se samt Folkhälsomyndighetens hemsida Folkhalsomyndigheten.se
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera