Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om TB Västerås A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från TB Västerås A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Ett laddat och starkt fokuserat Tillberga tog emot, det till kvällens match obesegrade, Rättvik. Tillberga hade scoutat motståndarna bra och tog kontroll över matchen från start och höll det hela matchen igenom. Det var härligt att se den totala laginsatsen under hela matchen som inte gav Rättvik någonting gratis. Det visade sig i att gästerna i bägge halvlekarna visade frustration vart efter orken tröt medan Tillberga höll sig till sin plan och körde på.
Tillberga visade också prov på läckra kvalitéer och i många fall var de regiserade av matchens gigant Martin Flodström. Dels serverade han Edvin Porswald en flipppassning som Edvin på halvvolley satte ett stenhårt skott bakom Rättviksmålvakt. I andra halvlek en 50 meters smörpassning som friställde Gustav Eriksson som fri med målvakten satte bollen säkert i mål. Förutom dessa två delikatesser så hade Martin ett par passningar till som hade kunnat resulterat i farliga målsituationer. Förutom detta så visade Martin en enorm styrka genom sin skridskoåkning som ett antal gånger skar stora sår i Rättviks försvar och gav dem stora problem varje gång. Det som Tillberga också visade upp ikväll var ett tålamod och kyla att inte stressa upp sig när Rättvik försökte gå för kvittering. Utan man vågade hålla i bollen och spela enkelt ur situationer och på så vis också reder ut matchen på ett lugnt och stabilt sätt.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera