Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om TB Västerås U15
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från TB Västerås U15.
U15
Följ oss för uppdateringar
Näst sista poolspelet för U13 spelades idag på Hakonplan, VSK och Finspång stod för motståndet.
På förhand en stark trupp som kunde mönstras för TB, gynnsamt utgångsläge tillsynes.
I första matchen mot VSK blev motståndet för svårt. TB hängde inte med, svajig defensiv (går inte att försvara en och en, inte heller att åka ett par meter från motståndarna och titta på). En del bra individuella aktioner framåt, glänsande målvaktsspel. Tyvärr bara att konstatera att spelet saknades och även den extra tändning som behövs i ett derby. Loj insats. Vi spräckte nollan framåt, men inte mer. Halvt dussin bakåt.
I dagens andra match väntade Finspång, ett lag som har ett gediget grundspel, ofta ett bra spelande lag. Även ett lag med betydligt äldre, större och starkare spelare än vad TB har. Vi har mött Finspång två gånger tidigare under säsongen, så vi visste vad som väntade.
Att spela som mot VSK i den föregående matchen föll snabbt bort från planeringen. För ihåligt bakåt och inte heller tillräckligt effektivt framåt. Taktiska omdispositioner, med tyngd på noggrannhet i defensiven. Hålla ihop laget tajt, fungerande styrspel med två/tre som försvarar tillsammans. Snabba omställningar när chansen kommer.
Matchplanen följdes till punkt och pricka i 50 av 60 minuter. En fröjd för ögat för en tränare! Guldstjärna till laget, en stark insats. TB satte en framåt i första och höll nollan bakåt. Även andra halvlek inleddes med samma disciplin och noggrannhet, men spelsättet tar på krafterna. Till sist så orkade laget inte hålla ihop tajt och ställa om snabbt. Ett till framåt i andra halvlek, fyra bakåt. Stark laginsats i defensiven, återigen strålande målvaktsspel.
Nu tittar vi framåt och avslutar poolspelssäsongen för U13 på bästa sätt i Norrköping kommande lördag 19/2.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera