Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sundsvalls IBF A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sundsvalls IBF A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Efter två raka bortasegrar(10-1 mot Notviken och 5-3 mot Dalen) väntar i helgen länsderby mot Örnsköldsvik. Ångermanlänningarna som är nykomlingar i serien har gått starkt på slutet och stadigt klättrat i tabellen. Resultaten på sistone vittnar om två formstarka lag med offensiva spetsar av högsta klass. Läser man poängligan så finner man IBF-spelare på placeringarna fem till två. Örnsköldsvik har i nuläget seriens främsta poänggörare i Frida Tjärnström. Det blir därför en ”matchen i matchen” mellan lagens poängsprutor. Senast lagen möttes i Scandic Cup drog Örnsköldsvik längsta strået i en mycket seg tillställning.
Efter en storstilad insats borta mot Notviken svarade laget senast för en något sämre prestation men kunde ändå ta en relativt stabil seger mot ett förstärkt Dalen. Varken tränare eller spelare är fullt nöjda med insatsen senast. Förhoppningen är att komma upp någon nivå till mot Örnsköldsvik för att avsluta första halvan av serien på bästa sätt. Matchen spelas lördag 28/11 i Sundsvalls Sporthall och startar klockan 13.00. Välkomna!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera