Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Stureby SK Veteranlaglaget

Följ

Veteranlaglaget

Följ oss för uppdateringar
Följ

Skriv i gästboken

1000 tecken kvar

Gästbok

  • 9 feb 2020 Tobias Rydström

    Jag säger 14 spelare.
    Då blir det en vettig match på sjumanna.

    Rapportera

    Rapportera

  • 9 feb 2020 Micke Seidefors

    Ja ragga folk . Minst 12 va

    Rapportera

    Rapportera

  • 9 feb 2020 Jesper Bornlinder Thiborg

    Vad kul att vi är åtta anmälda till ikväll. Jag har slängt ut lite krokar om det finns intresse från andra att testa på ikväll. Inga svar ännu. Hur många behöver vi vara ikväll för att köra?

    Rapportera

    Rapportera

  • 8 feb 2020 Erik Danhard

    Del 2:
    Jocke kommer att kalla till träning på söndag. Se nu alla till så att alla veteraner kommer och välkomna alla kompisar som älskar fotboll. Det ska finnas ett lag för alla som just älskar fotboll i Stureby och för oss veteraner ska det vara just veteranlaget.
    Sen vet vi ju inte vad som händer. Förra året var ett krisår då vi veteraner faktiskt räddade föreningen. Vi som seniorerledare hoppas förstås att om det skulle hända igen står ni veteraner beredda att göra samma insats igen.

    Rapportera

    Rapportera

  • 8 feb 2020 Erik Danhard

    Tack för synpunkter. Frågan gäller både verksamheten i veteranerna och seniorerna.
    För att betona: Vad vi pratar om nu är bara tiden fram till mitten av mars. A-truppen är 30 man och planen är att laget ska upp i seriesystemet om något år. Vi har sett den potential som finns hos de bästa seniorerna mot division 4 motstånd. Vad som behöver byggas upp är ännu mera tempo hos alla seniorer (inklusive 01:or). Visst är det som en personlig utmaning roligt att få känna på hur seniorerna är, men faktum är förstås att vi veteraner inte kommer att kunna leda ett lag in i division 4. Och det är vår utgångspunkt som ledare för seniorerna.
    Det Tobbe och några av er andra skrivit är helt centralt tycker också vi (Jocke och Erik). Det viktigaste för alla vi veteraner är att se till så att det finns ett bra veteranlag 2020. Det betyder att vi måste samla ihop vår trupp och skapa samhörighet, verksamhet och go. Det skapar vi inte genom samträning med seniorer där alla inte vill vara med.
    Se Del 2

    Rapportera

    Rapportera

  • 8 feb 2020 Hans Olsson

    Har svårt att hinna med att träna med vets just nu men räknar med att vara med senare i vår. Håller igång med rinkbandy.

    Rapportera

    Rapportera

  • 7 feb 2020 Micke Seidefors

    Det var bara ett egoistiskt förslag . Självklart ska ni som alltid tränar bestämma

    Rapportera

    Rapportera

  • 7 feb 2020 Jon Eliason

    Jag håller också med Tobbe och Steve. Spelar hellre med A och B-truppen om inte fler Vets dyker upp

    Rapportera

    Rapportera

  • 7 feb 2020 Steve Posch

    Jag håller med Tobbe. Men jag tycker vi får utgå från oss som faktiskt kommer. Tar vi en annan dag blir sannolikt ingenting eftersom vi blir för få då. Jag är lite trött på att skriva i den här gästboken och tjata in folk till träning/match... ursäkta bitterheten...

    Rapportera

    Rapportera

  • 7 feb 2020 Tobias Rydström

    Frågan är ju mer vad alla som inte tränar just nu vill.
    Just för tillfället är vi 7-10 Vets som tränar.
    Hur vill ni andra ha det?
    Kanske är det så, även om jag gillar att utmanas spelmässigt att spel med seniorer/ A- lag gör att vissa inte villl träna.
    Det enda jag vill är att vi har ett lag- plats för alla Vets som vill träna och spela. Annars kör jag gärna personligen på med seniorer som nu.

    Rapportera

    Rapportera