Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Smedjebackens FK P-13
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Smedjebackens FK P-13.
P-13
Följ oss för uppdateringar
Info inför 2026
Hej!
I stället för föräldramöte skickar vi ut detta infobrev.
I och med sammanslagningen ÖIS/SFK är vi just nu 63 spelare.
SFK-spelare och ledare kommer läggas till i ÖIS Laget.se för att synka spelare och utskick. Däremot så sker försäljningsaktiviteter och andra föreningsaktiviteter gentemot respektive förening.
All kommunikation till er föräldrar sker via Laget.se så det är av stor vikt att ni har en fungerande användare. Detta så ni kan ta del av information, tacka ja eller nej till träningar eller match.
Vi slår ett slag för två saker:
1. Att tacka ja alt. Nej till träningar/match då det är ganska stor skillnad på hur vi kan lägga upp träningen beroende på om det kommer 31 eller 48 spelare. Att glömma svara till träning förstår vi kan hända, då får man givetvis träna ändå men vi kommer påminna er om det sker upprepade gånger. Gällande matcher så kommer enbart de som tackat ja till aktuell match få spela.
2. att spelaren kommer i tid till träning och samling till match.
Har ni frågor eller problem med Laget.se ta kontakt med oss.
Årets grästräningar sker enligt följande:
Måndagar - Räfsnäs kl. 17-18.30
Tisdagar - Elbolaget Arena kl. 18.30-20
Torsdagar - Räfsnäs kl. 18.30-20
Vi meddelar när dessa planer blir tillgängliga för träning.
Finns det något vi behöver känna till kring ditt barn, meddela oss ledare!
___________________________________________________________________
Det är en del som inte gjort en träning eller ens svarat på kallelser under de senaste månaderna, vill inte din son spela fotboll, meddela oss, så tar vi bort er och det slipper skickas ut onödiga fakturor & kallelser.
I övrigt ska medlems och träningsavgift vara betald för att man ska få spela match.
I och med att vi spelar seriespel har vi vissa åtaganden. Vi ska stå i kiosken under två veckor, en på våren och en på hösten. Kioskansvarig skickar ut ett schema, kan man inte stå den dagen man har blivit tilldelad är det upp till dig att byta pass med någon annan.
När schemat kommer ut så är det läge att kolla det och se till att lösa det om ni är bortresta eller av annan anledning inte kan.
Löpande under året har vi bollkastning i periodpaus 2 under hemmamatcherna. ___________________________________________________________________
Så till info kring träningar och matcher.
Gällande träningar kommer vi nivåanpassa vissa delar av träningarna med avsikt på att spelarna ska lyckas och utvecklas så bra som möjligt. Vi har möjligheten att jobba på detta sätt baserat på det höga antal spelare vi har i gruppen. Detta kan vara bra för er föräldrar att veta ifall ni får frågor från ert/era barn, har ni frågor ta det med oss ledare.
Inför matcher så har vi målvaktskläder samt shorts och tröja till utespelare. Det ni behöver skaffa är blåa och svarta fotbollsstrumpor så killarna kan ha dessa med sig till match.
Föräldrar får gärna får heja på/boosta spelarna från sidan, däremot vill vi inte att ni kommer med instruktioner om vad de ska göra alternativt vara på planen. Det sköter vi ledare.
Vi kommer som sagt under året att träna och spela matcher tillsammans ÖIS & SFK P13. Det gör bland annat att vi kommer kunna ha 4 lag i gång i seriespel.
Upplägget som vi snickrat ihop utifrån att alla ska utvecklas i sin takt ser ut enligt följande:
4 lag är anmälda i div 4 (rekommenderad för 13 åringar). Vi har delat in spelarna i tre grupper (21 per grupp), ÖIS/SFK Röd, ÖIS/SFK Vit, och ÖIS/SFK Blå. Det fjärde laget i seriespel kommer att vara spelare från alla 3 grupper.
Fokus kommer att skilja sig lite mellan lagen. I de tre grupperna är fokus att lyfta in taktiska och teoretiska moment på gruppnivå samt att grundförutsättningar (spelbarhet, spelavstånd, spelbredd och speldjup, samt spelets skeenden) för fotboll till stor del ska uppfyllas. I det blandade laget ligger fokus på individuell utveckling och speltid men med inspel av det taktiska vi tränar på.
Vi har även anmält ett lag till Miljönären Cup, det är en cup som anordnas av Dalarnas Fotbollsförbund och spelas löpande under säsongen i slutspelsformat, vinnaren går vidare.
Vi kommer i första hand ta ut lagen utifrån träningsnärvaro utifrån de senaste två-tre veckorna före aktuell match. Kallelser till match kommer på måndagar och sluttid för att tacka ja är onsdagar kl. 21.00 efter det tar vi in ersättare. Vill ni se spelschema med mera finns det enklast i appen “Min fotboll”.
Inga kommande aktiviteter
| 12 maj | Kansliet stängt |
| 5 maj | Guldsponsor Norrbärke Sparbank |
| 22 apr | Uppstart för ungdomslagen |
| 16 apr | Kansliet stängt |
| 8 apr | INTERSPORT |
Låter bra. Tack för info ⚽
RapporteraRapportera