Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skene IF F-12/13
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skene IF F-12/13.
F-12/13
Följ oss för uppdateringar
Efter en period med dubbla serier och flera cuper går vi nu in i en lite lugnare fas under oktober. Tjejerna har fått massor av matcherfarenhet och utvecklats enormt.
Sista veckorna utomhus
Vi kör två tisdagspass till på konstgräset för att hålla igång fram till alla matcher är spelade. Först väntar Quality Hotel Cup den här helgen för F2012. Helgen därpå är det dags för F2013:s matchcamp den 11 oktober, samtidigt som vi kallar alla F2012-spelare till den uppskjutna sista seriematchen mot Kronängs IF den 12 oktober. Som avslutning på utomhussäsongen deltar F2013 i Jitex Gate 9 den 18–19 oktober.
Därefter väntar ett uppehållt i ca 10 dagar.
Höstlovscamp i Arenahallen
Under höstlovet kör vi en camp under tre dagar: 27–29 oktober kl. 10.00–14.00 i Arenahallen, Skene. Campen är kostnadsfri och vi planerar in roliga pass med mycket spel. Dessutom hoppas vi kunna få in ett par gästtränare som kan bidra med nya impulser.
Cuper under vintern
Torslanda Futsal Cup - 2 november (2lag)
Ternströms Minnes Cup - 16 november (2lag)
Nyårskulan - 27 december (f12) 2 januari (f13)
Seriespel
I vinter har vi anmält ett lag i Västra Götaland F2012 och ett lag i Göteborg F2013. Tyvärr blev det bara tre lag anmälda i 2012-serien, så där blir det tre sammandrag (november, december, januari) med två matcher per gång. I Göteborgsserien är det tio enskilda matcher.
Träningar från november
Träningstiderna från november är inte spikade än. Med tanke på att många även har vintersporter och att vi får ett ganska tätt matchschema, börjar vi med en träning i veckan, troligtvis ett längre pass på två timmar lite tidigare på dagen än vanligt.
Vi ser fram emot en rolig avslutning på utomhussäsongen och en spännande vinter med futsal!
PS. På våra futsalträningar är alla välkomna oavsett förening. Perfekt för den som vill hålla igång under vintern när ens eget lag har uppehåll eller inte tränar futsal.
| Torslanda Futsal Cup | 2 nov |
| Träning | 6 nov, 17:15 |
| IF Väster (borta) | 8 nov, 16:05 |
| Ternströms Minnes Cup P2014 | 9 nov |
| Träning | 11 nov, 16:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera