Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skärgårdens SK Team 14
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skärgårdens SK Team 14.
Team 14
Följ oss för uppdateringar
Tre veckor har passerat sen senaste uppdateringen och det har hänt en hel del för sydvästra Sveriges bästa hockeylag.
För att ta det kronologiskt så har till att börja med Snygg-Peter fyllt 45. Slitna klyschor som årgångsvin, finare ostar och att George Clooney är snyggare som Danny i Oceans Eleven än vad han är som Dr Doug i Cityakuten är för tröttsamt för att dra här. Låt oss istället konstatera att räkneverket för antal hockeymorsor som har bravurmannen från Björkö som så kallat frikort inte direkt minskat trots att han numera sällan kan klivas ur en bil utan ett ljudligt suckande.
Hipp hipp hurra för Peter säger vi alla runt SSK.
I samma vecka som Snygge-Pete fyllde år åkte Skärgården med ett lag till Kungsbacka medan ett lag stannade hemma i borgen för matcher mot Hanhals.
På hemmaplan levererade ledarfikat hög nivå i vanlig ordning men i Kungsbacka möttes det återigen med en stolpe ut. Ledarfikat fick hämtas i Kungsbacka ishalls café vilket innebar en lång promenad för att ens få sig en slät kopp.
De stora behållningen vi fick bevittna i Kungsbacka var insatserna från zebrorna på isen. De unga domarna imponerade från första stund då en 14-årig Lasse (kan ha hetat något annat som skribent inte uppfattade) med pondus stegade in i omklädningsrummet där 12 stissiga 11-åringar och tre hålögda ledare, som i detta skede inte orkat traska bort till café för att hämta kaffe, befann sig. Lasse hälsade myndigt välkommen samt informerade om att matchmöte kommer ske 30 minuter innan nedsläpp på anvisad plats.
Därefter dirigerade Lasse och hans kompisar både matchmöte och matcher med fast hand och tydlighet i sina beslut. Ett särskilt omnämnande ska ges till när en domare tar ett förmodat felaktigt beslut där pucken tar i ribban men döms som mål och högljudda protester tjuter från spelare framförallt vid sidan av plan. En hård vissling, en tydlig hand och ett ljudligt det räcker nu fick t o m polis-Jörgen på läktaren att sträcka upp sig i givakt och buga åt den unge rättsskiparen.
Efter match fick sågs de allmänt griniga Björkö-Andreas och den nyblivna 45-åringen vara framme och berömma domarna för sin insats vilket i sig är höga betyg till insatsen av nya generationen Rådbjers.
Spelet var överlag jämnt i de flesta matcherna så överlag en bra hockeyhelg.
Helgen efter Hanhals anordnades det konståkningstävlingar i isladan på Öckerö. Den match Team 14 skulle spela på lördag fick således spelas på torsdag.
Upplägg var matchvärmning kl 16.00 och matchstart kl 19.00 för SSK. För motståndet stod erkänt skickliga Kungälv med tillhörande armé av ledare. Det var tur att Snygg-Peter kompletterade den mjuka pepparkakan med en krans från Alexius denna torsdag då ledarrumet var mer eller mindre proppfullt med småfeta mellanchefer i ledarjackor som tog en kopp java, käkade bulle och surrade hockey medan spelare kämpade på med att få på sig utrustningen inför match.
Den mjuka pepparkakan var något av succé och vår store Ledare drömde sig tillbaka till sin barndom och farmors recept på detta härliga bakverk.
I denna match får vi riktigt fin träff på en utav våra två enheter och för att citera en rödvit grannklubb så slutade det med ”resultat = vinst” även om jag inte vet vilket av lagen som gjorde flest mål utan baserar det på vilket av lagen som jublade mest när tutan tjöt för full tid.
För den andra enheten studsade inte riktigt puckarna med oss denna dag och Kungälv visade många gånger prov på fin hockey. Fransebedden som i vanlig ordning levererade klart bäst bland SSK ledare, stod och drömde sig tillbaka till 80-talet när Larionov-Krutov-Makarov spelade puckar som på ett snöre förbi Jonas Bergqvist och Anders Elderbrink innan de enkelt kunde lägga in gummit i öppen kasse.
Under lördagen i första adventshelgen så var det skärgårdsmarknad nere i Hönö Klåva. För första gången stod Team14 på marknaden och vilken succé detta blev.
Eltons mamma Magda var spindel i detta arrangemang och lånade ut platsen framför kiosken Stråket där ett stort tält sattes upp och ett lotteri dukades upp.
Inte nog med att våra härliga hockeylirare, iklädda sina matchtröjor, gjorde allt de kunde för att sälja lotter utan dessutom stod pappa Miguel och sålde churros vilket lockade dit mängder av extra kunder till lotteriet.
Dessutom stod Eltons farbror Anton i kiosken och med ett konstant leende tog han emot kund efter kund samtidigt som föräldrar till hockeykillar kom förbi med frågor om datt och ditt.
Stor eloge till alla Morenos efter denna insats för laget!
När söndagen började lida mot att Söndags-öppet skulle dra igång i SVT så var konståkningstävlingarna slut i Öckerö ishall. För ett par lirare från laget blev det inget ”Hur gör djur” utan istället startade det en hockeymatch ihop med sex killar från team 15.
Erkänt starka Varberg och Hovås var på besök och det var sex jämna kamper med mycket fin hockey som utspelade sig denna första advent.
Ytterligare en två matcher har klarats av för våra hjältar från skärgården.
14-laget tog sig till Hovås med goda förhoppningar om både jämna matcher och fin fika. Hovås levererade riktigt stark fika på sin cup för två år sedan och det var med studs i steget som Sveg-Jocke, Vår Store Ledare och övrigt ledargäng entrade Askims ishall.
Dessvärre blev det ett platt fall då inte ens en termos syntes till under hela vistelsen.
Tur då att spelet värmde mer. Inlånade målvakten Aste visade på sin talang och spelade starkt och var ett av glädjeämnena på isen.
De som inte spelade i Hovås fick istället åka till Wallenstamshallen och möta Frölunda.
Lite samma mönster även här där ledarfika var svagt men hockeyn desto bättre.
Utöver detta har en intern fortbildning genomförts bland ledarna i klubben. En timme teori kring hur klubben vill spela hockey och en timme praktik på is.
Kicki på kansliet levererade fika på hög nivå där både ost- och skinkmackor, pepparkakor och lyxchoklad fanns att tillgå.
Under praktiken ställde Team14 upp med i stort en femma där Björkö-Andreas bildade backpar med sportrådets Göran. Som center gick vår store ledare och han flankerades av Snygg-Peter och Fransebedden. Särskilt starkt gick Björkö-Andreas från sin back och då träningen gick att se på SweHockey tog det inte många timmar innan Kaizen AAA Elite Oldboys hade skickat DM via Instagram och bjudit in Andreas till jullovscamp i Skene för hockey-oldboys som vill något med sin hockey. Denna resa kommer SSK Team14 följa med spänning.
Nu återstår två matcher innan våra unga hockeykrigare får ett välförtjänt jullov.
| Härryda Hockey Blå (borta) | 14 dec, 14:30 |
| Träning | 16 dec, 17:00 |
| Träning | 18 dec, 16:00 |
| Träning | 20 dec, 09:00 |
| Träning | 25 dec, 16:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera