Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sätila SK Herr

Följ

Herr

Följ oss för uppdateringar
Följ

Skriv i gästboken

Logga in för att skriva i gästboken

Gästbok

  • 20 maj 2010 jocke

    Är rätt bra nu, känner mig ungefär som om jag är lite bakfull med lite mer ont i huvudet än vanligt.

    Rapportera

    Rapportera

  • 20 maj 2010 Jonas Öjersson

    Ok, första kvarten var det gasnka jämta ja. Då varken vi eller ni har någon farlig målchans, och nej skott precis rakt på axel i mål räknar jag inte som någon målchans. Sjävlinsikten jag snackat om har grundat sig i Johannessons vårkrönika så du vet om du inte varit med i snacket, du kan väl läsa den och se om du håller med där med att ni drabbast mest i serien av planerna, eftersom ni är ett sådant spelade lag!
    Ja du såg lite groggy ut när du lunkade av planen jocke, bättre nu eller?
    Sista 25 var inte kul! =)

    Rapportera

    Rapportera

  • 20 maj 2010 Weddis

    Fast vädret e ruggit kasst o det e grått idag så går man ändå runt med ett leende på läpparna, undrar vad det kan vara? haha

    Rapportera

    Rapportera

  • 20 maj 2010 Jocke

    Tycker det är lite komiskt att den person som pratar mest om att vi i sätila skulle ha dålig självinsikt själv visar brist på detta. Försår inte att du kan säga citat: Vi har matchen och för matchen i 70 min, slut citat. De första 15min anser jag precis som det står i referatet på er sida att det står och väger och om någon skapade mer än den andre så var det vi.
    Först efter erat ledningsmål börjar ni ta över matchen. Sen vet jag inte så mycket om vad som hände då jag inte kunde se bollen.
    Men jag är rätt glad att jag i alla fall återhämtat mig tillräckligt at jag klarade av att se de sista 25 minutern då det började bli riktigt kul.

    Rapportera

    Rapportera

  • 20 maj 2010 Henriksson

    skönt o höra :)

    Rapportera

    Rapportera

  • 20 maj 2010 Jonas Öjersson

    Min dator/telefon har det inte hänt någonting med! Man får
    väl gratulera till 10 starka minuter som räckte ill
    seger! Så är det, vi vek ner oss får man väl
    säga, tråkigt som fan, man va ju ganska säker på en seger där när det stod 2-0 men men! Säger som jag sagt innan, ni får gärna vinna båda derbyna, så länge vi tar serien! Gör vi inte det är förlusterna ännu mer svidande!

    Rapportera

    Rapportera

  • 20 maj 2010 Andreas J

    Skönt att höra Jocke! :)

    Följande är saxat från SIA:s matchreferat:

    Hyssnas spelare börjar slappna av lite och vips börjar den Röda armen trumma på med vilja och styrka, SSK vinner de flesta höga bollar som viner över mittfältet, bollar som kommer ner på mitten vinner SSK.
    Ju längre matchen går kommer SSK starkare och starkare. Och i 69:e minuten kommer så reduceringen av Erik A, 1-2. Nu är det SSK för hela slanten. I 76:e minuten får SSK så en frispark 10 meter utanför straffområdet. Erik A kliver fram och skottar in den vid stolen, 2-2. I 79.e minuten se stycket ovan, alltså en repris på 2-2 målet och vips 3-2.
    Det går aldrig att slappna av mot de röda spökena.
    Hyssna flyttar upp spelare för att kunna reducera, kommer till några farliga avslut, som tex. Daniel O nickar tätt över ribban på en hörna, frispark av Anders L som tar i muren och går tätt över ribban, men med ett starkt försvarsspel från SSK kommer aldrig reduceringen.

    Med vilja och styrka kommer man långt, och det hade Sätila idag, därför vinner man åter igen ett derby mot oss.

    Rapportera

    Rapportera

  • 20 maj 2010 Henriksson den yngre

    Eller förmiddagskvisten...

    Rapportera

    Rapportera

  • 20 maj 2010 Henriksson den yngre

    Känner mig rätt okej såhär på morgonkvisten, tror inte träningen på lördag kommer bli några problem. De 3 nybärjade pinnarna lär haft läkande effekt :)

    Rapportera

    Rapportera

  • 20 maj 2010 peter leifstedt

    Styrka o mkt vílja i hela laget,

    bra mb par.

    fysik olausson o nejding

    hampus o erik vassa fw

    det räcker till 3 pinnar. Grattis



    Rapportera

    Rapportera