Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Surte IS IBK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Surte IS IBK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Att möta ett Hisingskärra hemma i Bohushallen skall vara en seger tycker jag alla dagar i veckan jämnfört med va vi har för lag. MEN bollen är rund och allt kan hända och det skulle visa sig idag att så är det.
Vi inleder matchen lite avvaktande och vet om att HK är mycket för att skjuta från halva planen. Ett PP till oss iden femte minuten och det har ju visat sig tidigare matcher att det har funkat. Tyvärr gjorde vi inte mål denna gången men vi skapade en del chanser men deras målvakt plockade enkelt bollarna som kom till han.
I den tolfte minute så är det uppsnurrning på hög nivå genom hela laget och avslutningsvis får Pontus göra 1-0 efter pass av Dennis.
NÄR ÄR MAN SOM SVAGAST?????
Känns det igen? 12 sekunder efter vårt ledningsmål så gör HK 1-1 på straff...............Skitskoj NOT!!!
Sen hittade Jonas en Söder som gjorde 2-1 i den fjortonde minuten inna det var dags för ombytta roller då Söder hittade Jonas och 3-1 på tavlan. Pontus va på spelhumör idag och ville göra ett till innan paus och då va uret 18:24.
Vi snackar i pausen om att spinna vidare på denna farten och inte bli bekväma i en ledning med tre mål och det är viktigt att hålla nollan i inledande boxplay i andra. Det gör vi också.
Sen i den tionde minuten så hittar dagens domar återigen en utvisning och då kan vi inte hålla HK ifrån buren utan dom reducerar och vi väljer att ta en time out för att kolla om vi inte skall vara lite mera på deras planhalva en våran. Det tyckte killarna så vi gick in med en annan inställning och Niklas sköt som bara han kan skulle jag vilja säga och 5-2 till oss.
Sen va det domarnas tur att stå i focus och blåsa lite utvisningar både för och emot oss men det är ju så dom ser situiationerna och jag klandrar dom inte för det då man ser olika på saker och ting men detta resulterade i att HK fick möjligheten att spela 5 mot 3 i nästan en minut och det förvaltade dom på bästa sett. Vi får fortsätta i BP och det gör vi såpass bra att Almir snor åt sig bollen och placerar in den snyggt och vi går till periodvila med en 6-3 ledning.
I denna pausen så händer det jävligt tråkiga saker då HK fäller rasistiska kommentarer till Almir och hans bror (detta skickar vi givetvis in en anmälan på) men det tar lite fokus från innebandyn och man märker att killarna inte är där riktigt.
00:32 gör HK 6-4 och strax efter det så åker vi återigen på en utvisning och vår box funkade inte idag och ställningen är nu 6-5.
6-6 kommer redan i den femte minuten och jag står bara och funderar på vad som händer, vi diskuterar på att gå ner på folk vilket vi gör och det resulterar i att vi gör två snabba måla av Niklas och Söder. Ställningen är nu 8-6 och uret tickar mot den trettonde minuten då vi drar på oss en mycket onördig fem minuters utvisning och som jag sa tidigare så hade inte boxen funkat riktigt bra. HK gör TRE mål under denna utvisning och vi ligger under med 8-9. Det som såg så bra ut!!
Vi viker inte ner oss utan vi vill gärna ha en eller tre poäng med oss idenna match, vi plockar Robin och Toni vår ledare krikgar in 9-9 vilket också blir slutresultatet.
Det va en match som vi skall vinna men som sagt bollen e rund, och när jag sitter å skriver detta referat så är det svårt då jag samtidigt soitter och s anmälan till disciplinerningsnämnden om det rasistiska som HK gjorde.
Det finns så mycket viktigare saker än innebandy känner man ibland.
Efter matchen sa jag att "ja,ja det är söndag i morgon även denna veck" då hör jag Pontus säga "aa å fy fan efter det är det måndag"
Han e klok vår lille snickare.
Njut av kvällen för det skall jag göra och denna poäng i kväll kommer Pixbo få sota för nästa söndag då vi är gott revanschsugna.
Tack för ordet
//Coach Tobbe
| Träning | 1 jan, 18:30 |
| Träning | 6 jan, 18:30 |
| Träning | 8 jan, 18:30 |
| Kärra IBK H2 (borta) | 9 jan, 19:00 |
| Träning | 13 jan, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera