Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Surte IS IBK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Surte IS IBK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Då va det dax att spela mot Herrestad på hemmaplan, inför matchen så hade vi med oss ett fullt lag och HAIF hade väl inte fullt så många spelare med sig som dom ville. Innan matchen skall starta så hamnade fokus på deras matchställ för dom var lika färger som vårt och hade inte med sig något annat. Detta är inte okej anser jag på denna nivå och domarna va inte nöjda så det blev att vi lånade ut västar till dom så vi kunde skilja lagen åt.
Det sista vi säger i omklädningsrummet är att vi skall ha högt tempo från start och gå på offensiven för att markera direkt att vi vill något med denna match.
Snacka går ju.......Vi såg ut som ett gäng bakfulla pensionärer och hängde inte med någonstans på banan. Okej det kan vara ett hårda ord men det e så jag upplevde det samt att det var så många uttryckte sig från läktaren till mig efter matchen.
Vi hamnar i underläge inte bara en gång utan tre gånger.
0-3 efter första och jag var alltifrån nöjd. Det var flera killar i laget som inte var nöjda med min coachning idag heller misstänker jag efter att jag ändrade om väldigt mycket i paus och gick ner på folk å satte vissa spelare åt sidan.
Det är den tråkiga biten med att vara tränare, att bänka spelare.
Men jag var tvungen att se om jag kunde väcka laget på något sett och det började ju bra. Efter 02:31 så gjorde Almir 1-3 och vi fick lite luft under vingarna. I EN MINUT.
1-4 och det kändes tungt. Efter detta tycker jag att vi tar över mer och mer, vi skapar många chanser och pressar ner HAIF djupt ner i deras zon. Men dom har en bland seriens bästa målvakter och det är ett under att dom inte liggger högre upp i serien än va dom gör.
Han tog nästan allt. Vi lyckades göra tre mål totalt men vi släppte också sju så det blev återigen en förlust.
Vi kommer in i omklädningsrummet efter matchen och det positiva va tycker jag att på något sett så köpte vi denna förlust fast att det svider. Vi gör en riktigt dålig första period och vi orkade inte resa oss efter detta men sen att vi gör två bra perioder är något vi tar med oss, som sagt vi fick inte in bollen tack vare deras målvakt och det är ju det som det går ut på, att göra fler mål än motståndaren.
Nu tajtar det till ännu mera i tabellen och vi skall se till avsluta denna säsong på ett bra sett och det börjar med att vi skall på fredag åka ner till Lindome och fördärva lite för dom :)
Tack för ordet
| Träning | 1 jan, 18:30 |
| Träning | 6 jan, 18:30 |
| Träning | 8 jan, 18:30 |
| Kärra IBK H2 (borta) | 9 jan, 19:00 |
| Träning | 13 jan, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera