Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Surte IS IBK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Surte IS IBK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Jaha,,,,,då va det söndag och vi skall tillbringa några timmar i Vallhalla C-hall. Först ett möte med A-laget mot Frölunda för att strax efter möta Guldeheden med B-laget (se seperat ref.)
Det går ju inte att missa att Burås hade en bra helg, först tvålade dom dit Ale med 8-0!! och två dagar senare slog Myggenäs, Älsvtranden det innebär att toppstriden lever ihögsta grad.
Efter dessa två lag så lever den än mer då vi är fem lag inom tre poäng och det e ju skoj.
Att vi klev förbi Ale gör ju inte ont, Så nu gäller det att kämpa för detta.....
Vi saknar Dalle, Christo och Henrik idag. I deras frånvaro så fanns det möjlighet för Dennis Öberg född 98 att
göra debut i A-laget......Killen tog chansen, Dennis var jätteduktig och fick även gjort ett mål vilket var skoj att se.
Vår defensiv var återigen riktigt dålig stundtals, att släppa sex mål mot ett Frölunda är inte godkänt tycker jag.
Vi var det klart mycket bättre laget men vi fick ändå inte till det riktigt, (hörde en spelare i VF efteråt som sa till mig att det e inte dåligt att göra tolv mål på tio chanser) så dåliga var vi inte.
Vi spelade ut dom stundtals och då är vi duktiga men sen slappnar vi av aldeles för mycket och tror att vi är värdsmästare och det straffar sig för VF har vissa duktiga spelare som man inte kan ge dom möjligheterna, då straffar det sig.
Vi inleder målskytten genom Richard innan Daniel fyllde på ett och då stog uret på knappt fem minuter. Så här va det
sist i Bohushallen också och då kom VF tillbaka, idag tog det bara en minut så hade VF gjort 1-2.
Sen stog det och vägde lite innan vår debutant Dennis fick snyggt placerat in 3-1 i den trettonde minuten.
Minuten senare gör Daniel sitt andra för dagen. I ett PP så rullade vi på bra med bollen innan Nicklas slog in 5-1.
Detta var även periodsiffrorna.
Vi pratade om att lägga fokus på spelet och även göra det lätta istället för att sätta oss i ordnödiga situationer.
Det blev bättre i andra men det är trots allt VF som får göra första målet och 2-5. Detta var 14:02 och minuten senare sätter Nicklas 6-2 och minuten efter detta så visar sig Pontus och vi går till vila med en 7-2 ledning.
00:46 in i tredje får Toni en mycket konstig utvisning och man har lärt sig i denna serie att det straffar sig ofta att
hamna i BP och så även denna gång 3-7
Detta var återigen en dålig period.....Visst vi gör några mål men vi släpper även några billiga och det stör mig faktiskt.
Vi tar tre poäng och det känns jävligt skönt, det finns mycket slipa på inför avslutningen.
Ett extra plus idag till Niklas och debutanten Dennis.
Nu väntar IBF-Göteborg på torsdag kväll och det blir en utmaning....
Tack för ordet
| Träning | 1 jan, 18:30 |
| Träning | 6 jan, 18:30 |
| Träning | 8 jan, 18:30 |
| Kärra IBK H2 (borta) | 9 jan, 19:00 |
| Träning | 13 jan, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera