Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Stallarholmens SK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Stallarholmens SK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Hej alla glada!! :) :) :) :)
Ikväll kommer jag att ha med mig S-t Cup Tipset till träningen. Det är Viljans damlag som håller i det och Johanna spelar ju där! :) Man skall för 20 kr tippa semifinallag, finnallag och segrare! Som skiljefråga ska man tippa totala antalet mål i hela cupen. Vinnaren belönas med 500 kr. :) Så släpa med en tjuga och var med och tippa!! Segrare vet vi!! Synd bara att man inte kan tippa skyttekung. Då hade Mujo varit given!!! :) :)
//Peter :) :)
Jaa jerry du får va han.. Janne skulle va Shaun Wright-Phillips.. Vindsnabbe finnen:)
Ja själv skulle kunna vara Shay Given säkerheten själv i målet:)
Svenska spel ringde just....................118 spänn blev de,inte 24 :) :) :)
Rapportera
har försökt analysera St-cupen och hur grupperna slutar, svårt som vanligt.
Jag tycker att ett lag har en identitet som är svår att ändra på trots att man byter ut någon spelare, detta gäller självklart mer bland större klubbar och landslag. Så jag kommer här göra jämförelser med kända storlag och deras mentalitet.
Grupp I
SSK, Viljan B, IFK S-näs & sist IFK M-fred
SSK: Är lite som Manchester City inte för värvningarna skull utan för att dom är som City årets behållning i komunens fotboll och kommer i år ta ett steg till.
Viljan B: ser jag ungefär som Porto, starka med många spännande framtida stjärnor som oftast inte räcker hela vägen mot de stora pojkarna, men ibland så.
IFK S-näs: vet jag inget om, tyvärr.
IFK M-fred: Notts co, ett gammalt storlag som inte har de stora spelen kvar i sig, Tyvärr. Laget kommer att jämnare under året i och med sammanslagningen men inte bättre.
Grupp II
En mycket svårare grupp att tippa.
Viljan A, Åker, Aspö & sist Fogdö.
Viljan A: En outsider som jag tycker borde klara det fast dom misslyckas alla åren av Futsal. Här ser jag en liknelse med Chelsea, dom har tillgång till alla bästa spelararna men har ändå underpresterat. Är det ledarsstaben måntro.
Åker: Får bli Liverpool här finns Gerrard (Daniel), Carragher (Jeppe) och Torres (Nille) men bredden är svag och stjärnorna verkar vara ojämna.
Aspö: är lätt det är Mila,n många duktiga avdankade spelare som om dom vill kan överglänsa det mesta men oftast inte helt enkelt skiter i det.
Fogdö: Danska landslaget, det finns en del spännande spelare men ska dom gå till final så ska reglerna ändras på nåt sätt.
Ps De riktiga lagen ska inte jämföras med varandra bara med komunlaget som de representerar här ds
Äh va fan 92 på jokern kunde ha varit 93 i.s några kr blev det väl på stryk.
Rapportera
Linus!!! Du kan jobba ALLA dagar!!!! :) :)
Rapportera