Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Selånger SK Bandy Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Selånger SK Bandy Damer.
Damer
Följ oss för uppdateringar
Hej och God fortsättning till er alla!
Är det inte regn som ställer till det för bandyspelare så kan det vara snösmockor eller arktisk kyla, för att använda mediernas termer.
Kyla
Nu verkar vi vara inne i en kall period och som ni vet finns en köldgräns på -15. Vi brukar ju köra träningar om vi ligger strax under -15, då vi i normala fall kan gå in och värma oss i omklädningsrummen. Nu har vi ju inte den möjligheten p g av pandemin. Beslut om träningen ska genomföras tas någon timme innan för att kunna göra en någolunda bedömning av temperaturen. Om ni inte hör något så är det träning, för de som vill. Blir träningen inställd skickar vi ut ett SMS.
Nybörjargrupp
Som ni vet har skridsko - och bandykul ställts in denna säsong. Tränarna i tjejlaget har dock tagit initiativ till en nybörjargrupp för tjejer födda 2010-2013. Tjejer i de åldrarna som anmält sig till skridsko- eller bandykul har blivit inbjudna till nybörjargruppen (max 12 platser pg av Corona) och i dagsläget är det 9 anmälda. Jättekul tycker vi!
Nybörjargruppen kommer träna Söndagar 16-16:45, dvs under ordinarie träningstid för tjejlaget. Detta för att underlätta för tränarna och för att visa upp vårt nuvarande tjejlag. Det är möjligt att några av de äldre tjejerna får rycka in som extratränare. Om du som föräldrer känner att du har möjlighet att vara extra ledare/ hjälpa till vid tränarbrist - hör av dig till Peter (070-3952800). Gruppen startar nu på söndag. Det finns några platser kvar, om ni känner till någon tjej som vill prova.
Träningsmatch
Vi har blivit inbjudna av Söråkers yngsta tjejlag (f 09-12) till träningmatch nu på söndag. Med anledning av att de har så pass unga spelare har vi endast kallat de tjejer som är födda 2009/2010. Vi kommer få låna två spelare från Söråker. Förhoppningsvis blir det inte för kallt - ta med varm dryck och varma kläder. Inga omklädningsrum finns att tillgå så kom ombytta. Ingen publik tillåts. Matchtid 3x15min. Samling 13.30. Blir matchen inställd p g av kylan så kommer ett SMS på söndag.
Enl Bandyförbundet är enstaka träningsmatcher mot lag i närområdet tillåtna, dock utan publik. Vi har kontakt med Söråker och HAIK och om det blir aktuellt med fler träningsmatcher så kommer såklart info.
Hälsningar tränare och lagledare
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera