Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Selånger SK Bandy Herr utveckling
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Selånger SK Bandy Herr utveckling.
Herr utveckling
Följ oss för uppdateringar
Hej alla!
Vi har nu landat hemma efter en intensiv och mycket rolig helg i Rättvik.
Först vill vi ledare be lite om ursäkt för några saker som kunde fungerat bättre i helgen. Dels strulet som blev med bussen när vi skulle åka från Gärde. Vad som hände var att vi räknat med en buss på 55 platser men fick veta under fredagen att den endast skulle ta 50 platser. Snabbt ordnade vi fram fler bilar som kunde köra men tänkte inte på att vi sagt till några föräldrar att de skulle få åka med i bussen och att det nu inte funkade i praktiken eftersom det var 50 barn anmälda.
En annan sak som skedde lite spontant var beslutet om att inte ha några föräldrar i omklädningsrummet. I efterhand insåg vi att vi skulle ha informerat er om det innan så både spelarna och även ni hade varit förberedda på det.
Under teoripasset på söndagen pratade vi med alla spelare om att när vi är i omklädningsrummet så är inte vi föräldrar till våra barn utan ledare för alla spelare.
Även vi tränare lär oss saker och behöver träna.
Vi har även två hälsningar till spelarna. Busschauffören hälsar att alla hade skött sig bra i bussen och framför allt tagit med sig allt skräp så han slapp städa så mycket. Även vaktmästarna i Rättvik berömde föreningen för att alla spelare stod på sidan av isen och väntade till ismaskinen var klar.
Värderingsövningar
Mellan ispassen i går tog vi med oss spelarna upp till fotbollsplanen för att prata lite utifrån föreningens policy ang. mobbing, kränkning och diskrimintering. Vi gjorde en värderingsövning och diskuterade lite om hur man behandlar andra, vem kan man prata med om om man mår dåligt eller om man märker att någon annan beter sig fel. Hur ska man bete sig mot andra och även mot sig själv både på och utanför planen. Blev bra diskusioner och det känns som budskapet gick fram till alla och att de fick svar på några frågor de kanske inte ens tänkt på tidigare.
Ledarstaben växer
Eftersom vi är så många spelare i laget har vi insett att vi behöver vara en till ledare. Dels för att få bättre kvalitet på träningarna men även kunna lägga lite mer tid på att se och kunna hjälpa enskilda spelare. Vi är därför mycket glada att Helene (Rasmus mamma) tackade ja till att kliva in i tränarrollen. Hon kanske även kan hålla lite ordning på oss andra fyra.
Isträning Njurunda
Nu på lördag har vi fått en istid i Njurunda 09.00-10.30
Lite utrustningstips
Klubblängden:
Det är några i laget som har lite för långa klubbor. Det gör att vissa saker, framför allt när de ska skjuta, inte går att göra 100%-igt. Ett bra mått är att klubban ska gå ungefär till naveln när de har skridskor på sig.
Skridskorna:
Ett tips är att dra åt och snöra ihop skridskorna när de inte används så de formar till lite, detta gör att det blir enklare för barnen att dra åt dem när de ska knyta. Byt även gärna till vaxade snören om ni inte redan har det.
Kvarglömt, försvunnet och upphittat
Bussbolaget har hittat lite kvarglömda saker på bussen, bland annat hörlurar och nån keps. Dessa saker finns nu hemma hos Mats Johansson (Ledare i 01/02)
Oskar B saknar en svart bandyhandske Reebok och den låg inte kvar i omklädningsrummet så kolla gärna en extra gång i väskorna så ni inte fått med er en för mycket hem.
Bandyhälsningar
De vanliga 4 och Helene
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera