Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skillingaryds PSK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skillingaryds PSK.
Skillingaryds Pistolskytteklubb
Följ oss för uppdateringar
Vi vill börja med att tacka alla som ställde upp i helgen på tävlingen, totalt blev det 43 starter, det är alltid svårt att veta hur många tävlande som kommer, i C startade 27 stycken vilket är väl många per funktionär men ni löste det med bravur!
I dag var det besiktning av banan, det gick fint och polisen kunde godkänna den utan att avvakta några åtgärder vilket är ovanligt, det ska vi vara stolta över. Det var några mindre saker som dom ville att vi skulle göra:
* luckra upp sanden bakom tavlorna på a banans högra sida, det var godkänt men inte mer.
* Flytta ner nummerskyltarna så dom ligger i kant med överliggaren.
* röja gräs mossa på sidan om skjutstället, ska vara fritt 3 meter från rikoschett vinkeln.
* Försöka få bort mer sten och rötter i vallen
* Sätta upp skjutbaneinstruktioner vid samtliga ingångar till skjuthallen.
Nu är det fullt fokus på våran tävling SPSK Open 13-14 september ca 100 tävlande på två dagar, givetvis kommer det behövas mycket funktionärer från klubben även den helgen. detta är den sista externa tävlingen på klubben i år.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera