Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om SK Höjden Göteborg F-17
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från SK Höjden Göteborg F-17.
F-17
Följ oss för uppdateringar
Recap från Rättvik och lite nyheter!
I fredags satte vi oss på bussen för att åka upp till Rättvik med våra vänner i Mölndal Bandy för att spela Radonett cup.
Boende i stugor med mat på en jättefin bandyarena och spela bandy hela helgen, världsklass!
I vår första 11-manna match, någonsin för många, skiner vår orutin igenom. Vi har ett ungt lag som dessutom inte spelat ihop förr och Uppsala Bois vinner matchen. Dom är duktiga och vinner senare hela cupen men vi borde allt varit ett större hot.
Till nästa match mot Rättvik sitter all betydligt bättre ihop. Våra rutinerade äldre spelare, våra 2 tanter födda 08 driver på och får med sig hela laget ända ner till yngsta spelarna och vi vinner matchen. Vilken härlig känsla!
Vår tredje match för dagen är i "mellanrundan" mot Hammarby/Selånger. Dom har ett äldre, större lag som spelar hårt vilket vi nog blir lite överrumplade av. Vi hinner inte med att spela tillsammans för att stoppa deras snabba spelare och förlorar matchen.
På söndagmorgon var det dags för placeringsmatch om 3e pris mot Hammarby/Selånger igen! Den här dagen har laget dock lärt sig läxan och vi spelar smart och hårt själva och inte leder matchen in mot slutet. Tyvärr har vi under matchen lite otur med studsar och får även vad vi tycker något tveksamma straffar mot oss. Hammarby utnyttjar dom och vi förlorar tungt med minsta möjliga marginal. Men så är ju sporten och det är ju också det som gör det så spännande att spela. Man vinner och förlorar tillsammans
Hur surt det än var att förlora den matchen så är den verkligen en insats att komma ihåg och att komma fyra med vårt unga lag i en F16 cup där de flesta är äldre är en riktig bra insats.
Nästa år är vi ett år äldre och inga nybörjare på 11-manna!
Hemma igen rullar det på för laget i full fart mot seriestart!
I morgon onsdag har de spelare som anmält sig som ledare i Skridskokul startmöte och sen är det träning som vanligt torsdag och fredag (klubbträning).
På tisdag den 31e kör vi igång träningar på tisdagar kl 17.00-18.00 äntligen, så då har vi möjlighet till att träna tre gånger i veckan. Två lagträninga och klubbens öppna. På tisdagar har vi bjudit in Mölndal att träna med oss då dom har ont om istider, dom bjuder tillbaka senare i vinter när deras hall är klar genom gemensam träning på fredagar precis som dom sista säsongerna.
Vi har fått datum för laget att hjälpa till på skridskokul samt att vara personal åt damlaget två matcher. Dessa ligger i kalendern.
Det är snart dags att lämna in kakbeställningarna så se till att sälja ett par burkar till!
Vi ses på Ruddalen.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera