Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skillingaryds IS A-lag Hockey
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skillingaryds IS A-lag Hockey.
A-lag Hockey
Följ oss för uppdateringar
Det blev ett tufft playoffmöte som fick avgöras i tredje, avgörande matchen i Glimåkra i söndags. Efter matchen stod vi som segrare med 2-1 i sista matchen och 2-1 i matcher vilket innebär att vi är klara för kvalserien mot Hockeytvåan för första gången sedan 2014.
Playoff-spelets andra match blev en öppen historia med många mål för båda lagen. Det blev till slut Glimma som drog det längsta strået i den matchen trots att vi spelade fem mot tre i slutet av tredje och tryckte på för en kvittering. Förlusten innebar att vi tvingades åka hem på lördagskvällen för att på söndagen åka tillbaka till Glimåkra för en tredje och avgörande match.
Söndagens match inleddes på sämsta tänkbara sätt. Glimma fångade upp en puck i vår zon och kunde göra 1-0 på matchens första skott. Vi lyckades dock kvittera omgående och likaläget skulle visa sig stå sig länge. Först i inledningen av tredje perioden får vi till en lyckad kontring och #91 Oscar Ivansson trycker in en retur. Glimma tryckte sedan på för en kvittering men vi lyckas freda oss efter flera heroiska insattser i egen zon och flera bra skottäckningar. 2-1 innebär att vi är klara för kvalserien mot Hockeytvåan. Det är första gången sedan 2014 som A-laget får chansen att slåss om en plats i den högre divisionen.
Kvalet inleds på söndag den 27 mars med hemmamöte mot IK Pantern. Utöver Malmölaget får vi också chansen att möta Halmstad Ravens, Olofströms IK, Gislaveds SK och Värnamo GIK. Håll utkik i kalendern, på vårt Instagram-konto eller i Swehockey-appen för att ta del av det uppdaterade spelchemat. Serien heler "Hockeytvåan - kval".
Vi ses på Movalla!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera