Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Strängnäs IBK D2
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Strängnäs IBK D2.
D2
Följ oss för uppdateringar
Information från föräldramötet 6 september
Information från styrelsen:
Maarit ordförande i Sibk fick börja mötet och informerade om 03/04-laget och anledningen till varför vi nu har 3 spelare födda 03/04 med i laget.
Maarit pratade också om sponsring och att vi gärna får skaffa egna lagsponsorer men först måste prata med marknadsgruppen så att de ej krockar med klubbsponsorerna. Maarit berättade också att klubben söker domare. Gärna ungdomar som får gå domarutbildning.
Seriespel:
Vi kommer i år att spela i Blå klass A och Röd D och CD. Röd CD är en hybridserie där de högst rankade lagen i D möter de lägre rankade i C. I Röd behöver 51% av spelarna vara födda 05 eller äldre. Därför kommer de födda 05 el äldre (som är redo för spel i Röd) utgöra grunden där och byggas på med 06:or och tvärtom vad gäller Blå där 06 utgör grunden o fylls på med äldre. De flesta spelare kommer spela i båda serierna. Detta gäller bara denna säsong. Nästa är det bara Rödserie som gäller. Seriespelsschemat är nu inlagt i kalendariet på lagsidan men några matcher till kommer att ändras som Annika håller på att jobba med.
Kalendariet ändras när det är klart.
Kallelser till helgens matcher går ut efter onsdagsträningen. Uttagningar bygger på träningsstatistik och inställning när man är på träningen och spelutveckling. Hänsyn tas till att man har andra idrotter. Dock kan man inte alltid välja bort innebandyn.Tränarna coachar och har en plan för hur de vill att spelet ska bedrivas. Föräldracoaching från läktarna undanbedes då det bara förvirrar spelarna. Peppning och hejande välkomnas. Är man bortrest en helg så meddela detta i veckan innan onsdagen.
Första matchhelgen som är 7-8 oktober blir det 3 matcher. (matchen som ligger först i kalendariet nu 30 september håller på att flyttas).
När man svarar på kallelse till bortamatch så måste man också svara på om man har bil och hur många extraplatser man har och om man kommer till samling. Vi vill gärna att de som bor i Strängnäs kommer till samling så man kan samåka. Det är bra både för miljön och lagkänslan.
Träningar:
Onsdagar är det fysträning i lilla salen första halvtimmen och sedan mycket teknik och skotträning. På onsdagar kommer också vår nya målvaktstränare Madeleine att vara med. På fredagar är det mer matchspel. På fredagar ses vi vid 16.30 och bygger sarg och värmer upp. Träningen börjar sedan vid 17.00
(då flera föräldrar angav att de har svårt att hinna skjutsa till 16.30) och håller på till 18.15 sen river vi sarg efter det. Tränarna tränar och spelare får inte själva ta på sig tränarroll om de inte ombedes av tränaren att leda någon viss del.
Cuper:
29 em-30 september är vi i Mariestad. Spelschema finns nu på Vänerns pärla cups sida. Första match på lördagen är kl.8.15 på morgonen. Vi pratade också om Storvreta cup och Linköping. Eventuellt åka på båda. Eller bara välja en. Många var intresserade av att åka till cupen i Linköping i april igen. Det finns också fler cuper på våren vi kan titta på.
Lagkassa:
Det finns i nuläget 8000 kr i lagkassan.
Vi kommer under september och oktober sälja toapapper, hushållspapper, servetter och bingolottokalendrar för att dra in mer pengar till lagkassan. Servetter och bingolottokalendrar är perfekt för tjejerna att kunna gå runt och sälja själva. Jessica T gör ett säljkit som delas ut på träning.
Vi kommer också att stå på marknaden den
14 oktober och sälja kaffe, te, varm choklad, smörgåsar och fikabröd. Även en del av våra 300 bingolottokalendrar kan vi sälja då.
Jessica W gör ett schema för när vilka tjejer med föräldrar ska stå där. Vi har också match i Trosa den dagen kl.10. Är man bortrest den 14 oktober så meddela detta snarast möjligt.
Vid hemmamatch:
Svarar man ja på kallelse så räkna med att en förälder får jobba i kiosk, som matchvärd eller sekretariat (gäller för de som kan sekretariatet). Repetition med klockan inför arbete i sekretariatet efterfrågas och undersöks av Annika. Även fler som vill lära sig sekretariatet får jättegärna gå då.
Juha Alho tog på sig jobbet att göra powerpoint inför hemmamatcherna med bilder på spelarna vid match i Thomas Arena.
Tack för ett bra samarbete förra säsongen!
Ser fram emot ett minst lika bra denna säsong!
Hälsningar från alla ledare
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera