Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Strängnäs IBK D2
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Strängnäs IBK D2.
D2
Följ oss för uppdateringar
Kul att så många föräldrar kom på mötet! Toppen! 😊 På lördag är det sammandrag i Nykvarn mot Nykvarn 11.15, Torshälla 13.30 och Onyx 14.15. Sista sammandraget för säsongen. Se separat anmälan för kallade spelare och särskild nyhet från Elias.
Seriespel: Vi började med att prata om hösten och att tjejerna då troligtvis kommer att spela i seriespel istället för sammandrag. Om både seriespel och sammandrag finns som alternativ till hösten så diskuterades om vi ev skulle anmäla laget till både och. Då behövs det dock fler ledare. I nuläget är det inte klart med hur innebandyförbundets indelning för hösten ser ut. Vi får återkomma ifrågan. När det blir seriespel så kommer jag lägga ett schema för varje hemmamatch med vilka som sitter i sekretariat resp kiosk då det då blir hemmamatch varannan helg. Vi behöver fler som anmäler sig för att kunna sitta i sekretariatet! Skriv här i kommentarsfältet vilka som redan har utbildning och vilka som vill ha för att kunna hjälpa till med det. Tack!
Cuper: Laget är anmälda till 2 cuper som klubben betalar framöver.
Mälarenergicup i Västerås är 16-17 april som spelas utan slutspel för åldersgruppen.
2 matcher lördag och 2 söndag. Vi har ingen översovning utan åker fram och tillbaka. Behöver man skjuts så fixar man det själv annars lägger man in det på laget och ber om hjälp med skjuts när nyheten med mer detaljer inför cupen kommer upp. Det finns en app för cupen man kan ladda ner.
Vänerns pärla cup i Mariestad söndag 25 september. Favorit i repris! Det blir ingen övernattning i gympasal då många föräldrar ändå gärna åker med ner. Antingen åker man ner tidigt på morgonen eller så bokar man in sig på hotell.Jag kommer också lägga förslag på hotell som man kan boka in sig på. Vi bokar lunch till tjejerna. Kostnad 65 kr/pers.
Avslutning: Klubbens avslutning då man brukar köra mixade matcher är söndag 10 april i Thomashallen. Sen kommer tjejerna få en egen avslutning en onsdagkväll efter träningen med bowling och tacos och så kör vi en uppstart sedan till sensommaren/hösten med Bodaborg.
Lagkassan: Vi kommer att fortsätta att samla till Lagkassan. De som ej vill sälja till lagkassan måste säga till direkt när det kommer ett utskick om försäljning och istället betala en bestämd summa till lagkassan så att alla bidrar och kan få ta del av lagkassan sedan. Lagkassan är till för att tjejerna ej ska behöva betala så mycket sedan när det kommer cuper med övernattning, läger, avslutningar mm.
Annika och Håkan höll i mötet.
/Annika
Inga kommande aktiviteter
Jag skulle Kina sits i sekretariatet, men behöver utbildningen!!!
RapporteraRapportera
Vi kan ta kiosk😊
RapporteraRapportera
Erik har utbildning till sekretariatet och jag vill gärna gå utbildningen så jag kan om inte Erik kan(han har mkt hockey på helgerna)
RapporteraRapportera