Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sävsjö FF Herrsenior
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sävsjö FF Herrsenior.
Herrsenior
Följ oss för uppdateringar
Midsommarhelgen är nu över och det vankas snart semester för de flesta. I vårt fall vänder nu serien och det återstår två omgångar till innan vi går på sommarledighet. Eftersom förgående match blev inställd och framflyttad för oss så har vi nu tio spelade omgångar. Först ut väntar IFK Lammhult på Norrvalla under måndagskvällen.
Lammhult som vi hade i premiären ligger på tiondeplats i tabellen och kommer senast från en vinst mot Hooks IF. De har ett ganska så ungt lag blandat med några rutinerade killar. Tycker när vi mötte dem senast var en bra match med ett högt tempo där vi drog det längsta strået i den andra halvleken.
För vår del gäller det att ha att komma in med bra energi från start. Vara fokuserade på uppgiften och vilja vara det laget som styr matchen. Värmen kommer såklart spela in och det blir viktigt att ha en jämn balans i 90 min.
Läget i laget så är Max borta på utlandssemester och spelar inte. På skadelistan hittar vi fortfarande Habib och Darko. Gustaf är också tyvärr sjuk och missar matchen. Annars skall alla vara tillgängliga och Jamel Farrell som kom till oss i veckan finns med i laguppställningen och gör sin första match.
Tar er gärna till Lammhult och stötta oss så skall vi försöka bjuda på en bra och underhållande fotbollsmatch. Nu kör vi!
| Träning | 8 jun, 19:30 |
| Malmbäcks IF (borta) | 9 jun, 19:00 |
| Träning | 11 jun, 18:30 |
| Waggeryds IK (hemma) | 18 jun, 19:00 |
| IF Hallby FK (hemma) | 22 jun, 19:00 |
| 2 jun | Sommarfotbollsskola 2026 sista anmälningsdag söndag 7/6 |
| 28 maj | Fakturering |
| 12 maj | Sommarfotbollsskola 2026 |
| 7 apr | Sävsjö FF 90 år! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera