Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sävsjö FF Herrsenior
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sävsjö FF Herrsenior.
Herrsenior
Följ oss för uppdateringar
Återigen kommunderby och denna gång är det tabellettan Vrigstads IF som gästar oss.
Vrigstad har imponerat under säsongen och är fortfarande obesegrat efter 9 omgångar med en målskillnad på 36-4. Har en målskytt som ingen fotbollsintresserad på höglandet kan ha missat i Johnbosco Samuel Kalu som gjort 23 av lagets mål. Förutom Kalu som sticker ut så tycker jag VIF är ett jämnt lag med stabilitet på de flesta positioner.
För vår del gäller att vara med från start denna gång och ta upp fighten direkt. Vi hoppas att vi tog lärdom från sist och det gäller att var och en tar ansvar för sin egen prestation. Vi har gjort många bra andra halvlekar i senaste matcherna men vi måste hitta det spelet vi vill spela och är duktiga på även inledningsvis och större delar av matchen.
I laget så är Alex Böhlin borta pga skada och spelar inte. Ahmed Anwar är avstängd även i denna omgång och är tillbaka from söndag. Annars är truppen intakt och spelarna känns laddade för ny match.
Se till att ta er till Hofgårdsvallen konstgräsplan och stötta oss denna fredagkväll. Vi behöver poäng för att säkra kvalspel upp till div 4 och skall göra allt för att bjuda upp till på en bra fotbollsmatch.
| Träning | 7 jun, 10:30 |
| Träning | 8 jun, 19:30 |
| Malmbäcks IF (borta) | 9 jun, 19:00 |
| Träning | 11 jun, 18:30 |
| Waggeryds IK (hemma) | 18 jun, 19:00 |
| 2 jun | Sommarfotbollsskola 2026 sista anmälningsdag söndag 7/6 |
| 28 maj | Fakturering |
| 12 maj | Sommarfotbollsskola 2026 |
| 7 apr | Sävsjö FF 90 år! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera