Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Romelanda UF P-14
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Romelanda UF P-14.
P-14
Följ oss för uppdateringar
Hej!
På fredag gäller det. Då har vi vår första stora lagövernattning i klubbhuset på Romevi. (stora lokalen)
Nedan följer schema med hålltider och information om helgens aktiviteter.
Träningen startar 17.00 så var på Romevi från cirka 16.30 ombytt för träning för att lämna in övernattningsväskan i klubbhuset (där kommer vi också att spendera natten)
Vi kommer att styra upp vart barnen sover så de behöver inte stressa över att försöka hitta en sovkompis, vi ordnar det på plats. Tänk på att vi inte får gå in med fotbollsskor i klubbhuset.
Så ta med fotbollsskorna i handen och ha på barnen tofflor när de ska lämna in väskan innan träningen.
17.00 -18.30 träning på Romevi. Vi kommer då att köra en turnering i 5 mot 5 med lite ”roliga inslag”. Träningen är blandad med teori så de tränar kanske Max i 45 min på konstgräset och sen går de och duschar tillsammans för att sedan samlas i klubbhuset och ha teori.
När teorin är slut då äter vi och sen ska sängarna/madrasserna upp och det ska bäddas.
Efter det blir det snacks och filmkväll.
Sen släcker vi lampan och försöker ha en god natts sömn 😉
Klockan 7.30 väcker vi alla som inte redan är vakna. 8.00 är det frukost. Efter frukost packar vi ihop våra sängar och om vi hinner också städar. Om vi hinner tar alla en promenad , men om det laget som spelar klockan 10 inte hinner promenaden så byter de om och börjar värma på konstgräset.
Samling 9.15 för de som inte sovit över och spelar 10.00.
Laget som spelar 11.30 hejar på laget som spelar första matchen tills dem samlas 10.45.
Vi återkommer med lagen.
Laget som spelar klockan 10.00 hejar sedan på laget som spelar 11.30. Efter sista matchen äter vi korv med bröd tillsammans innan vi skiljs åt. Har vi inte hunnit med all städning innan matcherna slutför vi den efter vi ätit korv med bröd. Vi tycker att det är viktigt att killarna gör det tillsammans med oss, precis som det kommer att gå till på framtida cuper.
Vi kommer att servera hamburgare på fredagkväll och snacks. Nötkött på hamburgaren. Det blir mackor och fil och flingor som frukost och sen korv med bröd till lunch på lördagen.
Vi kommer att ha med snacks och godis så ingen tar med något eget, vi löser det med hjälp av det godiset vi skänktes av Renta samt köper popcorn bland annat.
Om man vill får man gärna hjälpa till med att ordna med maten på fredagkväll eller bara hänga med på äventyret.
Om man inte kan delta på övernattningen men är med på delar av helgen såsom match kontakta då oss. Vi förutsätter att alla som kommer på övernattningen också kan spela på lördagen om vi inte hör något annat.
Packlista:
Madrass
Täcke
Kudde
Pyamas /något att sova i
Myskläder
Gosedjur/maskot
Handduk och duschgrejer till efter träningen på fredag
Matchkläder till lördag
Överdragskläder
Jacka, gärna någon tjockare jacka
Necessär med tandborste, tandkräm och liten handduk
Killarna får ha med sig telefonerna men vi kommer att begränsa tiden de får använda dem. Vi använder köket i stora lokalen som mobilparkering. Absolut inga telefoner i omklädningsrummet.
Vi ser verkligen fram emot detta!
| Match Torslanda | 16 maj, 10:45 |
| IK Zenith Vit (hemma) | 17 maj, 15:30 |
| Kansliet bemannat | 18 maj, 18:00 |
| Träning | 18 maj, 18:15 |
| Styrelsemöte | 19 maj, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera