Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Romelanda UF P-14
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Romelanda UF P-14.
P-14
Följ oss för uppdateringar
Hej på er
Vi spelade cup i Ahlafors för ett tag sedan.
Vi möttes då av att det kostade 100kr/barn för att springa i hoppborgen.
Det var information och kostnad som var ganska extrem i vårt tycke. Men då barnen suktat efter denna hoppborg under hela förmiddagen och äntligen fick springa bort till den när vi hade 2 timmars uppehåll (troligtvis för att handla mat och springa i hoppborgen) så tog vi beslutet att lagkassan fick stå för den kostnad som hoppborgen bar.
Så ni föräldrar som lade ut för era och andra barn för att de skulle få springa i hoppborgen, skicka ett meddelande till Karolin på 0703122101 så ordnar vi en återbetalning.
Vi har gett cuparrangörerna feedback på att priset var alldeles för högt, när man redan betalar en ganska hög cupavgift dessutom. Det i sig gjorde att alla barn inte kunde springa i den, och vi ville gärna möjliggöra för alla "våra" barn att de fick springa där om de ville. Vilket de såklart ville.
Så nu får vi sälja som tusan nu till hösten och få tillbaks dessa pengar :)
Som sagt, hör gärna av er så får ni återbetalning för de som betalade för hoppborgen.
| Träning | 3 jun, 18:15 |
| Ahlafors IF (hemma) | 3 jun, 19:00 |
| Bollkallar herrmatch | 4 jun, 19:00 |
| Träning | 5 jun, 17:30 |
| Surte IS FK 2 (borta) | 6 jun, 12:00 |
Vi var inte med men det låter som ni verkligen tagit rätt beslut (och gjort rätt som återkopplat till arrangörerna).
RapporteraRapportera
Tack för den kommentaren Daniel. Blir såklart orättvist när inte hela laget omfattas eftersom att alla inte var med, men det var väldigt fint att få en sådan kommentar på det beslutet. Vi lär oss av detta och kommer välja cup med ännu mera omsorg nästa gång.
RapporteraRapportera
Vi låter gärna victors hoppborgsavgift ligga kvar i lagkassan om något sådant här skulle hända igen, för det är en självklarhet att alla skall få chansen att göra aktiviteterna resterande i laget gör, så helt rätt av er och otroligt bra med feedback till föreningen som Daniel skriver. Någonstans behöver kostnader vara humana när de kommer till våra aktiviteter för barn.
RapporteraRapportera
Vi håller med om att att det ska vara sunda priser när det gäller barnaktiviteter som man dessutom marknadsför som dragningskraft till att delta. Tack vare vare försäljningen på newbody senast har vi en lagkassa som täcker denna utgift med råge. Och det är ju på grund av er föräldrar som sålde så mycket vilket gör att vi tillsammans gör att barnen inte behöver märka av sånt här. Men väldigt viktigt att ge den kritiska feedbacken dit den hör. Tack Nathalie också för ditt fina inlägg och stöttning av beslutet.
RapporteraRapportera