Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bredaryd Lanna IK RÅs LB Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bredaryd Lanna IK RÅs LB Dam.
RÅs LB Dam
Följ oss för uppdateringar
Serieseger division 2 Norra Dam 2013... RÅS LB!!!
Vem hade trott det innan säsongen startade? Detta hopplock av tjejer från trakterna i södra Westbo. Troligen inte någon... och det känns nästan som igår när jag och Sviding började prata om hur vi skulle göra för att kunna erbjuda möjligheter för alla tjejer i Reftele, Ås, Lanna och Bredaryd att få hålla på med det dom älskar. Spela fotboll!
Visst fanns det tveksamheter... Skulle vi passa ihop? Vilka skulle spela nästa säsong? Vilken/vilka skulle träna laget? Vad tyckte klubbarna om samarbetet som vi börjat skissa på? Fanns det möjligheter att locka till sig tjejer från andra klubbar för att kunna få ihop två egna lag?
Bitarna började falla på plats under senhösten. Vi hade ett positivt möte med alla tjejerna. Många frågor. Kanske inte svar på alla frågor men en positiv stämning.
Vi börjar träna tillsammans, ibland i Reftele och ibland i Bredaryd. Konstgräset på Gröndal och i Gislaved får också besök av tjejerna som börjar forma ett lag. Att slå ihop två lag tar tid och det behöver få ta tid.. sakta men säkert började vi lära känna varandra och alla orginella och roliga personligheter i lagen... och i ledarstaben. Vi börjar se vilka som dyker upp på träningarn och vill satsa. Jag och Peter känner att det nog ska kunna bli ett lag till slut.
Årets viktigaste samtal var ändå när jag tog mod till mig ;-) och slog ett Forshedanummer till kanske den mest rutinerade damfotbollsledaren i hela Småland, Frasse, eller Anders Lorentzson som han kallar sig i officiella sammanhang. Vi behövde verkligen ha en kraft som kunde leda laget och med sin erfarenhet, kunskap och engagemang så var Frasse det optimala valet. Jag ska inte säga att jag vet säkert men det kändes nästan som om Frasse gått och väntat på samtalet för den direkta responsen var ”-Jag kommer ner på nästa träning och hälsar på, när är den?”.
Vi börjar få lite rutin på träningarna. En kall och tung vinter tar ut sin rätt. Ena gången är vi under tio på en träning och då undrar man ju hur det här ska gå... gången efter är vi 15-20 st.
Fram i Februari kommer Frasse fram till mig efter en träning och säger ”-Det kan nog bli bra det här”. Jag och Peter diskuterar mycket om vem som vi tror passar var och vilket spelsystem vi ska använda. Vi vet att vi vill skola om en del spelare till för dom nya positioner. Kommer det att funka? Ja, vi har ju planerat in 6-7 st träningsmatcher så vi ska kunna spela ihop ett nytt lag och ett nytt spelsystem. Kommer det att räcka?
Vi åker med två lag och drygt 20 spelare till Statoil Futsal Cup. Det ena laget blir utslaget i gruppspelet medans det andra slutar två men det viktigaste är att vi känner att vi lär känna varandra mer och mer.
Vi jobbar på med träningar på isiga konstgräsplaner och fyspass i små gympasalar.
Redan i slutet på februari är det planerat att träningsmatchandet ska börja. Tyvärr blir båda de första matcherna inställda. Isig plan mot Habo och ont om spelare mot Hovslätt. Känns lite oroväckande både att vi inte får komma igång och spela ihop laget men också att vi inte får ihop lag mot Hovslätt... Till slut får vi äntligen spela premiärmatch mot IFK Värnamo B den 17:e Mars.
Matchen ger tyvärr inte många svar men vi försöker hålla uppe humöret hos spelarna. Vi förlorade ju i varje fall inte och det var inget dåligt lag vi mötte. Träningsmatchandet fortsätter med att vi spelar oavgjort mot Waggeryd, Oskarsrtöm och Alvesta. Jag skulle ljuga om jag sa att det såg bra ut, för det gjorde det inte. Vi har väldigt svårt att få igång något ordnat spel och både offensivt och defensivt har vi stora problem. Vi missar mycket chanser framåt och kommer inte rätt i försvarsarbetet. Det finn ljusglimatar när vi ser att vi kan spela bra men det är fortfarande ingen koninuitet i spelet och aldeles för djupa svackor. Inför premiären mot Egnahem så har vi ingen aning om var vi står... Fågel eller fisk.?.. Det känns som om det kan gå hur som helst. Men det skulle ju vara tråkigt om vi trillade ur serien...
Vi tar ändå ett steg framåt mot Egnahem och dominerar 1:a halvlek. I 2:a faller vi ner i en av de djupa dalarna men vi lyckas ändå vinna med 2-1. Tror det var en stor lättnad för både spelare och ledare. Vi var trots allt lite bättre än motståndarna.
Matchen efter väntade Habo på ett blåsigt 1:a Maj och på en studsig plan i Habo. Förlust 6-4 och vi blev långa stunder faktiskt utspelade... Jaja Habo var ju en av seriefavoriterna så det kändes ändå på något sätt ok. Det är matcherna mot de på pappret sämre lagen vi ska vinna. Inte alltför sura miner på vägen hem och bra stämning i truppen.
Nu väntade den riktiga hemmapremiären mot Taberg på Rönneljung. Taberg hade alla LB-spelare tampats med förra året i division 3. Vi tar ett par steg uppåt och gör en bra match. Speciellt den defensiva organisationen börjar sitta då motståndarna inte lyckas skapa många klara målchanser. Anna avgör med två solomål och vi vinner med 2-0. Nu känns det ändå som om vi börjar få lite arbetsro inför det svåra bortamötet mot FC Vetlanda.
Matchen blir den tuffaste vi har spelat så här långt i år. På en gräsmatta som var långhårig i överkant utspelar sig en holmgång där vi hamnar i underläge med 1-0 men mirakulöst lyckas vinna med 2-1 efter att Fia gjort mål i matchen sista minut. En otroligt viktig seger och otroligt viktigt för självförtroendet inför nästa match mot topptippade Hovslätt.
Det märks direkt i första halvlek mot Hovslätt att vi nu börjar få självförtroende. Vi för matchen och börjar spela riktigt bra. Tyvärr lyckas vi ändå bara få en poäng med oss vilket där och då kändes som en förlust. Dock såg vi att vi kunde spela riktigt bra fotboll vilket vi visste skulle krävas för att kunna rubba förra årets suveräna seriesegrare från Ormaryd som väntade i nästa omgång.
Matchen mot Ormaryd blev ingen rolig tillställning för oss. Så här i efterhand i åtanke vad vi kunde prestera senare under säsongen så var det ett riktigt bottennapp och vi blev långa stunder totalt utspelade. Även om vi hade 1-1 i halvlek så kändes det aldrig som vi var med i matchen och att det inte blev mer än 3-1 i baken ska vi tacka Mål-Malin för...
Den enda tröst som fanns var att det trots allt var ett tippat topplag vi mötte. Det kommer viktigare matcher mot våra bottenkollegor...
Inför mötet med hårdsatsande Westbo United var det inte mycket som talade för oss. Debaclet mot Ormaryd och Westbo Uniteds inledning med 5 vinster och en oavgjord, dessutom med en målskillnad på 16-3.
Det kunde väl bara sluta på ett sätt... eller...
Mentaliteten att slå ur underläge passade oss perfekt denna soliga nationaldag i Ås. Helt plötsligt börjar vi spela avslappnat och hittar kombinationer framåt samtidigt som försvarsspelet faller på plats och bara funkar.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera