Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Pushers BK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Pushers BK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
1. Jag rann inte igenom och avslutade svagt, jag sköt utanför straffområdet stillastående men fick ändå hyfsad träff ... :-)
2. Nico tog tvätten!
3. Det låg kvar ett headset till mobiltelefon i omklädningsrummet som jag tog hand om. Någon i Pusher som saknar ett?
Klas, du tog tvätten, och jag är nästan 100% säker att jag tog med Jonnnys tröja, du har ju tvätten, så ring Jonny ifall den fanns med i bagen.
Vojkan, bäst att nämna vad det var jag skrev,så du slipper och undra i natt, va vad det han mena, har jag gjort nåt galet, osv.
Det handlade bara om att Petter inte fick en TRE-poängare..
Nu är Frasse trött, och mina tipspengar fladdrar iväg. Lazio är ju för fan svårare att förutse än Coventry...
B-laget spelade idag sö.26/4 mot Argo =2-2 (2-1)
Laget Janne König stod i första, i andra ställde sig Tobbe.
Backlinjen Vojkan, William C, nicho W, Anders O
Mittfältet Marcus T, Ricky A, Sean O, Tobbe Larsson, och på Topp Jompa E och Klas S,
Avbytare Jonas Román, Jens A,och C-M L,
Mål : 1-1 12 min Jompa ass. M. taffi
2-1 15 min. Jompa ass. M. Taffi
INGA VARNINGAR
Efter bara 3 min. var Klas igenom och sköt svagt utanför. 2 min. senare får Argo möjligheten att ta ledningen och gör det, då försvaret "tittade" boll, och en Argo-kille kom fri med König. Jonas höll på att rinna igenom, men fick bara en hörna, som det blev mål på genom Jompa.
Ledningsmålet kom strax därefter, samma målskytt, samma passningsläggare, Taffi som slog en bra löpboll. PUSHERS hade inga fler direkta chanser i första halvlek, däremot hade Argo flera som de slarvade bort, antigen långt utanför målramen, alt. "fjuttskott" som König lätt tog hand om. Andra halvlek hade Argo ca. tio min. då de pressade oss, men därefter, Jisses så många frilägen PUSHERS skapade och missade.
Jompa var igenom minst 3-4 ggr. Jonas två, Sean en gång, därutöver slarvade vi när vi kom två mot en, massor av felbeslut togs.Hade vi förlorat denna match, så hade det varit grymt orättvist. Ett rättvist resultat hade varit 8-5 , - för Argo hade sina chanser bl.a. en bra frispark som Tobbe räddade strax under ribban.
Hursomhelst, så skall top-3 utses, svårt som vanligt, men följande var lite vassare än övriga.
3 Poäng William C.
2 - " - Anders O.
1 - " - Marcus T.
Närmast låg Jens och Jompa, men han missade många målchanser, även om han satte två. Tror han får vara med mot Hugget, och då blir det TVÅ nya, tror jag.
Kul att att Ricky var tillbaka, plus att Tobbe gjorde sin första tävlingsmatch i PUSHERS, dessutom ställde upp som målis i andra.
SE NU TILL ATT NI BLIR MÅNGA PÅ TRÄNINGEN IMORGON SÅ BLIR VI ALLA GLADA, INTE BARA BENNY!
Och hur skall man tolka detta nu på ett positivt eller negativt sätt Frasse ? :/
Rapportera
Att man måste vara beredd när antalet tecken tar slut får jag lära mig, nu får det som stod om Raman och lilla hälsningen till Vojkan förbli olästa..
Rapportera
PUSHERS - Järnbrott = 0-1 (0-1) onsd.22/4.
Laget Eskil V .stod i mål
BacklinjenRoger B, Petter J, Pontus J, Andreas A.
Mittfältet Erik A, Lunkan L, Raman R, Nikki S.
På topp Jompa e, och Mats Lu.
Avbytare William C, Vojkan N, Marcus T, Finn T, Klas S.
Varning till Raman.
Järnbrott var ett fysiskt lag, oerhört laddade efter en onödig förlust mot Argo omgången innan. PUSHERS har sånär helt ordinarie lag, längesedan sist. Jämnt första 20 min. inga direkta chanser skapades, så får då Järnbrott en makalös billig straff som de gör mål på. Stämningen var inte bra på plan, blev inte bättre av ledningsmålet. Järnbrott ser sig själva som lite gnälliga, och det är ju bra att kunna erkänna det. Jompa hade en nick i ribban efter lite kalabalik i deras försvar. Järnbrott tog över allt mer utan för den skull skapa någon direkt målchans.
Andra halvlek blev väldigt gnällig och gapig, liknade den mot Lagårn
inte alls lika trevlig stämning som det var mot Guldringen.
PUSHERS brukar inte gnälla, men vid motgångar och vid motståndarnas fördel hos domare när det gapar till vid närkamper och får frispark, så har vi också börjat på liknande sätt. TRÅKIGT tycker jag, vet att man inte vinner något på det i längden, PUSHERS var lika goda kålsupare som motståndarna denna gång.
Järnbrott kunde avgjort i början av andra halvlek då deras forward var igenom, men Eskil räddade. Som helhet var det ingen varken rolig eller bra match,.
men Järnbrott vann definitivt rättvist.
Deras lagkapten nr.6 är verkligen elegant, har har ett makalöst lätt och snabbt steg.
Jag tror att Järnbrott kommer att komma bland de tre främsta när serien är slut, ifall de har samma inställning i resten av matcherna som de hade emot oss.
Inte mycket skrivet om spelet, men det lämnar jag därhän, då en snart hel vecka har förflutit...
Dock vill jag ge en info. om Top-3.
3poäng till Andreas
2 "-" Pontus
1 "-" Lunkan
Erik var mycket bra tills han fick utgå p.g.a. skada.
Raman var
Hej på er!
Min kompis Jonny i GFF som även är tränare där, la sin tröja på avbytarbänken då de spelade efter vårt b-lag i dag. Men problemet är att någon PBK:are tog med sig denna marinblå ribbonstickad tröja när man gick iväg efter mathen. Kan du som har den lämna in dem på GFF´s kansli vid Majvallen eller ringa Jonny på telefon 0702-700 510.
Häls
Tommy
Ursäkta mig
Rapportera