Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om P18 IK A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från P18 IK A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
P18 IK – Sätra SK 6-1 (2-0)
Målskyttar:
Margaret Power, Pauline Mårtensson x2, Alice Salomonsson, Shannen Wacker x 2
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
BILDEN ÄR LÅNAD FRÅN HELAGOTLAND.SE
http://www.helagotland.se/start/malfest-for-p18-11347829.aspx
TEXTEN ÄR LÅNAD PÅ P4 GOTLANDS HEMSIDA
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=94&artikel=6219286
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Fotbollsdamerna i P18 fick en drömstart efter sommaruppehållet. Sätra SK fick se sig besegrade med hela 6-1. Detta efter två mål av nyförvärven Pauline Mårtensson och Shannen Wacker, samt ett mål var av Margaret Power och Alice Salomonsson.
Nyförvärven Pauline Mårtensson och Shannen Wacker presenterade sig direkt och visade att de båda kommer tillföra en hel del till P18. De båda visade fler gånger upp fina samarbeten och gav laget lite mer av den spets laget saknat tidigare under säsongen.
- De låg bakom mycket av vårt anfallsspel idag och det är klart att det handlar om mål. Men det som händer när vi får in spelare av den här kalibern är att det också skapar möjligheter för andra spelare, säger tränare Per Olsson Appelgren.
Det var annars en match som präglades av mycket regn och mycket mål. P18 skapade många fina lägen och frilägen och Sätra hade svårt att komma till vassa avslut. De lägen som skapades styrde målvakten Pernilla Einarsson av relativt enkelt.
P18 förde spelet matchen igenom och när Sätra fick plocka ur allt fler bollar ur eget mål skapades allt större ytor för P18. Slutresultatet skrevs alltså till hela 6-1 där Alice Salomonsson blev utsedd till matchens lirare.
- Det här behövdes det märker man verkligen nu efter matchen, uppsluppen glädje. Men vi gör det jättebra. Det som händer idag är att vi skapar många målchanser och får utdelning på dem. Klart att de ger upp och börjar chansa när vi gör 5-1 och 6-1. Men vi gör en jättebra match idag, säger Per Olsson Appelgren
P18 möter i nästa omgång Rynninge IK på bortaplan.
Eva Didriksson
eva.didriksson@sverigesradio.se
| Ulricehamns IFK (hemma) | 17 maj, 12:00 |
| Träning | 18 maj, 19:00 |
| Träning | 19 maj, 17:30 |
| Träning | 21 maj, 19:30 |
| Träning | 22 maj, 17:45 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera