Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om P18 IK A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från P18 IK A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
På annandagen spelades futsalcupen för damer som i år bytt namn för att hedra minnet av en av damfotbollens stora profiler på Gotland.
I cupen ställde vi upp med två lag, lag lila och lag svart.
Vi är obesegrade hela dagen (13 matcher!), med båda lagen, både i gruppspel och slutspel och båda lagen möts i final, där lag lila står som slutlig segrare med 3-1.
Vi lägger ingen större kraft på futsal, men vill självklart ändå vinna när vi deltar. Vi har inte tränat ihop, utan lagen är helt nya för dagen, vilket syns i början, men vi spelar bättre och bättre under dagen och på eftermiddagen gör vi också våra bästa matcher.
Men det är mer er individuella skicklighet som spelare, er underbara attityd, att alltid vilja vinna och göra ert bästa som ger resultaten, mer än bra futsalspel.
Kul att se alla nya spelare i laget, som kommer in och tar för sig, riktigt kul och lovande inför 2014.
Som vanligt är det en förmån att få jobba med er, trots att vi har en del nya spelare i laget så är inställning och attityd densamma som vanligt. Så tack för en kul cup tjejer, nu ser vi fram emot fystester i trettonhelgen, en försäsong på konstgräs och styrka på Stillmans Place.
Vill också passa på att berömma vårat u-lag, som gjorde flera riktigt bra matcher under dagen, bra jobbat tjejer!
//E
| Träning | 19 maj, 17:30 |
| Träning | 21 maj, 19:30 |
| Träning | 22 maj, 17:45 |
| Smedby AIS (hemma) | 23 maj, 12:00 |
| Träning | 25 maj, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera