Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om P18 IK A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från P18 IK A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Vi har nu truppen klar!
Vi har under hela januari tränat på bra med 5 pass/ vecka, samtidigt som vi haft flera spelare tränandes med oss. Vi har haft spelare från andra klubbar och vi har haft spelare från vårat eget u-lag med under januari. Träningarna har löpt på, även om vi har haft influensa i truppen och nästan samtliga har haft var sin ”sjukvecka” under perioden, och fortfarande är en 2-3 spelare sjuka. Några i truppen har också deltagit i Futsal-sm under januari, men vi har ändå kunnat träna på och gjort klart med truppen inför 2013.
Vi har fyllt på med sju nya spelare till a-truppen, en spelare från Stenkyrka IF, Alvina Edmundsson 18 år i övrigt har vi valt att flytta upp sex spelare från vårat eget u-lag Isabella Hedlund 20 år, Camilla Olsson 19 år, Olivia Ahlström 18 år, Frida Ekman-Hägglund 17 år, Ronja Fröberg och Ellen Sandström 16 år.
Samtliga nya spelare har stor potential och har stora möjligheter att kunna bidra i div2 truppen, speciellt kul att vi får med så många spelare från vårat eget u-lag, det känns riktigt bra att jobba i en förening med stark ungdomsverksamhet och välutbildade ledare.
Nu går vi in i en tyngre träningsperiod med träningsmatcher och många tunga träningspass, men med en trupp som är klar, kan vi lägga fokus på träningar och lagbygget. Det känns som vi kommer få ett lag som blir minst lika bra som 2012 och vi kan tillsamans verkligen se fram emot en riktigt kul säsong 2013.
// E
| Smedby AIS (hemma) | 23 maj, 12:00 |
| Träning | 25 maj, 19:00 |
| Träning | 26 maj, 17:30 |
| Träning | 28 maj, 19:30 |
| Träning | 29 maj, 17:45 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera