Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Östra Deje IK F-2015
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Östra Deje IK F-2015.
F-2015
Följ oss för uppdateringar
Hej allihopa!
Nu får vi äntligen börja träna på riktigt gräs! Morgondagens träning är uppdaterad med plats: tallmovallen samt samma träningstid som i fjol. 17:30-19:00.
På torsdag är vi lediga då det är första maj vilket betyder att imorgon är sista träningen innan säsongens första matcher som spelas nu på lördag och nästa tisdag. Alla vårens matcher och träningar finns schemalagt under aktiviteter.
Vi kommer att kalla 10 spelare till varje match för att tjejerna ska få lagom med speltid och att det ska vara roligt för tjejerna! Tre avbytare är också förbundets rekommendation på lagstorlek. Vi har två lag i serien så alla tjejer som är med i laget spelar minst en match per omgång. Det finns alltså möjlighet för de som vill och orkar att spela extra. Vi ledare kommer rotera i lagen varje omgång så det är absolut inte fasta lagindelningar!
Torsdagen den 8:e maj så har vi spelarmöte där spelarna ska lämna input och göra endel demokratiska beslut. Vi bjuder i samband med detta in till föräldramöte där information ifrån föreningen kommer förmedlas, diskutionspunkter avhandlas och en möjlighet för vårdnadshavare att tycka till och ställa frågor.
Mvh Ledarna
IFK Kristinehamn Fotboll blå (hemma) | 22 jun, 13:30 |
Träning | 24 jun, 17:30 |
Deje IK röd (borta) | 24 jun, 18:00 |
Placeholder för match. Tillgänglighetskoll | 24 jun, 18:00 |
Mallbackens IF grön (borta) | 24 jun, 18:30 |
Kommentera
Endast sidans medlemmar kan kommentera