Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Östhammars SK Fotboll F14
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Östhammars SK Fotboll F14.
Fotboll F14
Följ oss för uppdateringar
Hej allesammans!
Efter en väl genomförd vårsäsong och lite sommarledigt så är det dags att dra igång höstsäsongen på måndag. Vi fortsätter med samma träningstider under hösten dvs. måndagar & onsdagar kl.17.00-18.15.
Den första matchen mot GNIF har strukits då de valt att gå över till lätt serie och deras plats har tagits över av Funbo, datum för den matchen är ännu inte bestämt.
Vi kommer få en helg (6-7 september) med dubbla matcher, BKV Norrtälje hemma och IF Fram (Åland) borta. För Ålandsmatchen kommer vi snart skicka ut en intresseanmälan då vi vill att varje spelare har med sig en förälder. Vi har bokat 20st biljetter (10st spelare och 10st föräldrar) och 5st bilar.
Avslutningsvis vill vi bara understryka om att det måste bli bättre engagemang när vi söker föräldrar till arbetsinsatser som ger pengar till lagkassan eller till uppdrag från fotbollssektionen. Vi vet att hamburgergrillningen kom sent under semestertider men vi är ca.40st föräldrar och ingen har kunnat ställa upp vid två tillfällen (ÖSK-dagen och roslagsloppet). Pengarna vi får in från detta är tänkt att gå till cup eller träningsläger då det är tjejerna själva som pratar att dom vill komma iväg på en sån aktivitet. Nu direkt till hösten planerar vi även att starta en försäljning för att få in ytterligare pengar till lagkassan.
Nog om försäljning och arbetsinsatser. Vi hoppas att det kommer många taggade fotbollstjejer på måndagens träning.
Snart dyker det även upp ett cafeteria/matchvärd-schema!
Mvh. Ledarna
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera