Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Östhammars SK Fotboll A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Östhammars SK Fotboll A-lag Damer.
Fotboll A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
På söndag, 8/3 kl 12:00, är det dags för tjejerna att kliva in i årets Upplandscup och även om det fortfarande är försäsong där vi kommer titta mer på prestation än resultat så blir det ändå lite mer nerv när det finns poäng att tävla om. Årets gruppspel är ett riktigt derbynäste där vi kommer spela mot våra kommun och seriekollegor, Films SK och Gimo. Dessutom finns våra eviga antagonister Häverödals SK i samma grupp.
Films SK blir första laget ut. Film har gjort en resa som inte så lite påminner om vår egen. Efter att ha vunnit div 5 året efter oss sprang de rakt igenom div 4 utan att kolla bakåt. Även som lag finns likheter då de litar på en starkt kollektiv där det krävs att alla deltar och respekterar sin roll. Det ska bli oerhört intressant att följa Film denna säsong och de har goda möjligheter att placera sig högt upp i div 3 även om de enligt sin egen hemsida har fått börja bygga lite nytt.
Läget i truppen är just lite "knäigt". Britta, nya Bella och Natha har alla tre knän som håller dem borta från spel troligtvis ett par veckor till. Även Cathis dras med smärtande knä men inte värre än att hon kan ingå i truppen. Malin Imrell stukade foten illa i träningsmatchen mot Rimbo så även hon kommer få stå på sidan. Utöver dessa har Matilda Wiik problem med ömmande ljumskar så även hon får stå tillbaka nån vecka till. Sen har vi även några som är borta av andra anledningar men då truppen är både stor och bred kommer vi ändå ställa upp med en stark trupp till helgen. Truppen i sin helhet hittar ni längst ner i detta inlägg.
ÖSK-dam var förra helgen till Norrtälje för träningsmatch mot div 1 laget Rimbo. Senast lagen möttes var i upplandscupens slutspel där ÖSK-dam pressade Rimbo till förlängning. På det betydligt snabbar underlaget och extremt många återbud var vi inte ens nära denna gång. Rimbo vann rättvist med 6-0 men vi tar med oss andra halvlek där vi höll ihop laget försvarsmässigt mycket bra.
Matchbilden mot Film på söndag förväntar vi oss blir betydligt jämnare kanske t o m med ett litet övertag för de röd-vita. Förra året möttes lagen också i cupen och där vann Film rättvist då deras snabba omställningar sårade oss gång på gång. Detta är något vi måste behärska bättre på söndag för att segern ska gå till ÖSK-dam.
Ta söndagstrippen till Gimo konstgräs 8/3 och stötta tjejerna i årets första "riktiga" match. Domaren blåser igång lagen kl. 12:00
Truppen:
Moa, Amanda Ö, Amanda S, Cathis, Ahlund, Elin M, Elin H, Elsa, Ida A, Linnea S, Lova, Pillan, Tilde E, TT, Wilma
Tack för uppmärksamheten!
// ÖSK-dam
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera