Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ope IF A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ope IF A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Imorgon lördag spelar vi årets sista hemmamatch i damtvåan när vi tar emot SDFF 2 hemma på Torvallen kl. 13.00.
SDFF 2 ligger för närvarande på sjätte plats i serien och har väl gjort en klart godkänd säsong med tanke på att det är ett lag med väldigt många unga spelare. De har haft några resultat som sticker ut där de bl.a. spelat 0-0 mot ett offensivt starkt Alnö och bara för ett par veckor sedan besegrade de Selånger med 4-1. När vi mötte dem i våras vann vi med 3-0 i en match där vi gjorde alla tre målen under matchens första 26 minuter.
Vi kommer närmast från två bra prestationer mot två väldigt skilda motstånd. Först hade vi storsegern hemma mot Matfors och nu senast besegrade vi Selånger med 3-1 i en match där Opetjejerna visade upp ett väldigt stabilt spel och bra tålamod under större delen av matchen. Det som laget framförallt har utvecklat under den här senare delen av säsongen är beslutsfattandet och tryggheten i våra uppspel. När vi dessutom lyckas komplettera det med att ha modet att ta bollen närmare mål i våra anfall ser det riktigt bra ut. Vi hoppas att vi kan få ihop alla bitar i matchen mot SDFF för det kommer inte att bli någon lätt nöt att knäcka.
Följande 16 spelare är kallade till match: Cissi B, Nadia A, Indra A, Sanna R, Molly G, Sara S, Ella H, Emma H, Ella R, Moa Sa, Moa St, Frida S, Irma A, Elira G, Jonna L och Myggan H.
|
|
God Jul och Gott Nytt År |
| 8 dec | Vinnare på "Måljakten" |
| 27 nov | Välkommen Aliris! |
| 26 nov | Black Week hos XXL |
| 16 nov | Ope IF växlar upp |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera