Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ope IF A-lag Damer

Följ

A-lag Damer

Följ oss för uppdateringar
Följ
Tabell
Lag M V O F P
1 Svegs IK 8 7 1 0 22
2 Frösö IF 8 5 1 2 16
3 Vemdalens IF 8 4 1 3 13
4 Järpens IF 7 3 2 2 11
5 Krokom-Dvärsätts IF 2 8 3 2 3 11
6 Myssjö-Ovikens IF 8 2 2 4 8
7 Offerdals IF 8 2 2 4 8
8 Ope IF 2 7 1 3 3 6
9 Östersunds FK 0 0 0 0 0
10 IFK Strömsund 6 0 0 6 0

Match

Myssjö-Ovikens IF

0 - 0
Åsvallen
24 juni 2025
19:00

Ope IF 2

Referat

Referat: Myssjö-Ovikens IF - Ope IF 2

Oavgjort med mersmak, så kan man väl sammanfatta tisdagskvällens match mot M/OIF.

Inför matchen pratade vi om att vi skulle vinna vår match i matchen, att vinna varje närkamp och ta tag i taktpinen med ett mer varierat spel än vi haft i de tidigare matcherna och att jobba för och med varandra hela matchen.

Vi började matchen bra och vi var det något starkare laget på plan, vi spelade oss fram till några halvchanser, men de hetaste chanserna vi skapade var när vi satte vårt försvarsspel med hög press och kunde vina bollen högt upp i planen. Spelande tränaren Margaret "Myggan" Handler kanske hade det vassate avslutet strax över ribban efter ett inspel efter bollvinst av Frida Starkman. Även om vi kanske hade ett övertag i matchen var M/OIF inte ofarliga i sina omställningar och de skapade en del chanser också, lite beroende på att vi låg lite för långt ifrän varandra i försvarsspelet så understödet saknades och det öppnades upp ytor att spela in bollen på. Vi skapade några chanser på våra hörnor också och precis innan halvtidsvilan var vi på väg att skriva 0-1 i målprotokollet när Myggan kom helt rätt på en hörna och nickade den mot mål, men en förvarare på målinjen stötte bollen med magen och rakti in i målvaktens famn.

I halvtid pratade vi om att vi behövde ta lite snabbare beslut när vi hade bollen, att alla var med i pressen så att vi kunde skapa fler och vassare chanser. Men samtidigt var känslan att vi gjort en bra första halvlek men att vi kunde vara lite mer noggranna i passningsspelet också.

Andra halvlek är vi det starkare laget och vi skapar flera chanser, många skapades av Aina Persson som kom in i halvtid och utmande och kom förbi på sin höegerkant gång på gång, men den sista avgörande touchen för att det skulle bli mål uteblev dels beronde på att vinte timamde löpningarna tillräckligt bra, dels beroende på M/OIFs rutinerade och skicklaga mittback Elin Martinsson som tog bort flera inspel men också på en storspelande Thea Ivansson i Myssjömålet som gjorde flera riktigt vassa räddningar.
Sanna Romell skapade ett flertal fina avslutslägen och avslut men de gick lite högt eller mitt på målvakten, men Sanna var riktigt nyttig på mitten med många bollvinster och ingöt ett lugn hos tjejerna.
Sista 6-7 minuterna så skapade Myssjö några farliga lägen med Alicia Jonsson i Opemålet var stabil och kunde rädda de avslut som kom mot målet, och vi minns särskilt hennes tippning över ribban på ett bra avslut.

Matchen slutade 0-0 men det kändes inte som en 0-0 match men gör man inga mål så vinner man inga matcher.
Alla spelare får beröm för dagens match, men en liten extra blomma till Sanna Romell och Ella Roos för deras jobb på mitten, Aina Perssons inhopp i andra förtjänar också en extra blomma, för hon kommer in och är så självklar på polanen och dominerar fullständigt på sin kant. Exttra roligt var det också att se Elin Lennartzon komma in och spela på en ovan position som central mittfältare, något hon klarade av väldigt bra.

Nu väntar vårsäsongens sista match mot Sveg hemma på Torvallen kl13:00 på söndag, den matchen kommer F-17 att ta hand om själv som ett litet genrep inför Storsjöcupen kommande vecka.
Spelarstatistik
Utespelare
Namn M G A GK RK P
Annie Olsson 1 0 0 0 0 0
Ella Roos 1 0 0 0 0 0
Frida Starkman 1 0 0 0 0 0
Sanna Romell 1 0 0 0 0 0
Sara Svensson 1 0 0 0 0 0
M Spelade matcher G Mål A Assist GK Gula kort RK Röda kort P Poäng
Spelarstatistik
Målvakter
Namn M G A S IM GK RK P
Alicia Jonsson 1 0 0 0 0 0 0 0
M Spelade matcher G Mål A Assist S Skott på mål IM Insläppta mål GK Gula kort RK Röda kort P Poäng