Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om OK Djerf Karlskoga
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från OK Djerf Karlskoga.
OK Djerf
Följ oss för uppdateringar
                
                
            I helgen avgjordes årets upplaga av Daladubbeln. Årets tävlingsplats var belägen vid en halkbana mellan Falun och Borlänge – en för oss helt ny tävlingsplats i Daladubbeln-sammanhang! Djerf hade ett 20-tal löpare med som tog sig an den steniga Falunterrängen och ytterligare några som hejade på.
Alla som någon gång varit på Daladubbeln vet att Ebba Gröns ”800 grader” spelas ofta och har blivit ett signum för tävlingen. Så gjordes det även denna gång. När vi kom till tävlingsplatsen på lördagen var det denna låt som välkomnade oss vilket gjorde att Daladubbeln-känslan infanns direkt! TC var beläget på en stor halkbana vilket innebar att underlaget bestod av stora asfaltsytor. Detta kändes extremt lyxigt för att vara i ett orienteringssammanhang. Förmodligen är det bara vi orienterare som tycker detta är lyx, men är man van vid leriga gärden är allt annat underlag än detta att betrakta som rena lyxen.
Lördagen på Dala-Dubbeln består av en tvåmannastafett. Djerf hade sex lag med. Bäst bland djerfarna placerade sig Alexander Selinder Back och Knut Malmros i H12 som slutade på en 11:e plats av 94 startande lag. Övriga resultat från stafetten går att hitta HÄR. Utöver djerfarna som sprang tävlingsklass var det också ett tiotal djerfare som sprang öppna klasser. Resultat för de öppna klasserna går att hitta HÄR. Banorna under lördagens tävling gick delvis i naturreservatet Sanders gammelskog. Som vanligt med terrängen runt Falun var det bitvis otroligt stenigt. Vi var många som muttrade över detta efter målgång men som tur var kom alla i mål med fotlederna intakta! Under lördagseftermiddagen och kvällen roade vi oss på olika håll. En del bodde på klassiskt Daladubbeln-vis på luftmadrass, medan andra av oss lyxade till det med att bo på hotell.
På söndagen stod patrullöpning på schemat för tävlingsklasserna. Typiskt för patrullöpningen är att den genomförs på extra långa långdistansbanor. Lin Pelander och Lisa Malmros tog sig bland annat an en nästan 7,7 km lång D16-bana. Bäst placeringsmässigt både på patrullöpningen och i totalen blev återigen Alexander Selinder Back och Knut Malmros i H12 som slutade på plats 23 av 93 godkända lag på patrullöpningen och på 17:e plats i totalen. Övriga resultat från patrullöpningen går att hitta HÄR. Precis som under lördagen var det också ett antal djerfare som sprang öppna klasser. Resultat går att hitta HÄR. Vädermässigt bjöd Daladubbeln-helgen på betydligt bättre väder än vad vi hade vågat hoppas på. Regnet höll sig borta och under söndagens tävling sprack det till och med upp till blå himmel och solsken! Solen värmde skönt och det blev till och med varmt att springa trots att vi snart är inne i november. Varmast blev det nog för Linnea Brohede och hennes lagkompis Ingrid Nordström från Kils OK som var utklädda till monster. De hade på sig pyjamaslikande mjukisdräkter som hade varit gosiga att ha på sig för att mysa ner sig i soffan en kall vinterdag, inte för att springa långdistans i ett höstvarmt och soligt Falun. Jag kan meddela att de inte behövde dansa till Ebba Gröns ”800 grader” för att få upp värmen när de kom i mål. 800 grader var de nog redan uppe i. 
Nu är ytterligare ett Daladubbeln tillända. Djerf har haft några som har deltagit på sitt första och flertalet som får lägga ytterligare ett i minnesbanken. Helgen har som vanligt i Daladubbel-sammanhang kännetecknats av roliga tävlingar, härlig gemenskap, välförsedd marka, stenig terräng och med önskelåtar som har avlöst varandra.
Av: Amanda Jansson
        
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera