Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om OK Djerf Karlskoga
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från OK Djerf Karlskoga.
OK Djerf
Följ oss för uppdateringar
Igår, lördag den 9 augusti, firade ett 40-tal djerfare att vår orienteringsklubb i år fyller 90 år ute i Djerfstugan!
Dagen började med fika och fyra fina 90-årstårtor. Minnen, gamla kartor och klubbtidningar diskuterades. Därefter bjöds den på klurig orientering på en spegelvänd isärklipp karta och efterföljande bad, bastu och dusch. Eftermiddagen och kvällen avslutades med ett quiz och god italiensk buffé till middag.
Lite kuriosa om OK Djerf: Den 14 november 1935 bildades ”Orienteringsklubben 1935” på Elsa Erikssons Konditori i Karlskoga, men redan den 29 november ändrades namnet till Orienteringsklubben Djerf. ”Djerf” är gammalstavning av ordet djärv, vars synonymer enligt korsordsnyckel lär vara: dristig, oförvägen, resolut, våghalsig, tilltagsen och till och med överdådig och dumdristig.
År 1936 instiftades klubbmärket med en flygande örn (Värmlandsörnen) och namnet Djerf i svart på gul botten. I februari samma år arrangerade Djerf sin första tävling, som var en skidtävling i Granbergsdal och den 29 april deltog för första gången Djerf:are i en orienteringstävling i Katrineholm.
Medlemsansvarig Emma Liliegren passar på att tacka alla som kom och alla som hjälp till inför, under och efter kalaset!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera