Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Oxelösunds IK PF-16
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Oxelösunds IK PF-16.
PF-16
Följ oss för uppdateringar
Hej alla föräldrar.
Vi tycker det är så roligt att det är så många tjejer och killar som kommer och spelar fotboll. Vi blir fler och fler och det känns jätte roligt och spännande.
Vi tränare har ett önskemål. Vi önskar att alla som kommer och tränar fotboll har benskydd på sig. Det är flera spelare som fått ont för att man fått en spark på smalbenet. Och det är väldigt lätt att det händer att man får en spark som träffar och gör ont. Därför är det viktigt att alla spelare försöker att ha rätt utrustning.
Benskydd är en del av den utrustningen. Det är även krav att ha benskydd när det blir dags för sammandrag framöver där vi ska spela matcher.
Det är också viktigt att ha benskydd för att försäkringen ska gälla.
Så vi tränare önskar att alla spelare har benskydd på sig på träningarna för att undvika skador.
Känner man att man vill ha lite tips och råd vart man kan inköpa benskydd så är det bara att ta kontakt med era tränare.
Vi ser fram emot många många fler träningar och tycker det är så roligt att så många vill spela fotboll.
Vänliga hälsningar Tränarna
| Träning | 20 maj, 18:15 |
| Katrineholms AIK 2015 Svart (hemma) | 23 maj, 15:30 |
| Björkviks IF PF 15-16 Björkviks IF (borta) | 24 maj, 10:00 |
| Träning | 26 maj, 18:15 |
| Träning | 27 maj, 18:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera