Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro Hockey Ungdom Team 15
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro Hockey Ungdom Team 15.
Team 15
Följ oss för uppdateringar
Ny vecka och massvis på gång!
Poolspel FBK 22/9
På söndag kommer Färjestad till oss och spelar lite matcher. Pga att det inte ska bli ett alldeles för långt poolspel med mycket väntan kommer vi ställa upp med 3 lag och likaså FBK. Då vi vill maxa antalet som får vara med spelar vi med 9 utespelare + målvakt. Lagen är publicerade under aktiviteten.
Till poolspelet behöver vi 2 föräldrar i sekretariatet och några föräldrar som hjälper till att bygga sarg innan. Vänligen kommentera nedan om ni kan hjälpa till.
Ordinarie träning på söndag kvarstår. Ni vars barn spelar poolspelet på eftermiddagen får själva avgöra om ert barn orkar vara med på både träning och poolspel.
Klubbor + klubblängd
Vi ledare har uppmärksammat att många spelare har för långa klubbor, vilket medför att barnen inte får rätt ställning när de åker skridskor samt att de får sämre kontroll över pucken. Kolla gärna era barns klubbors längd, är klubban längre än upp till näsan när barnet inte har skridskor på sig så är klubban för lång. Vi rekommenderar att kapa klubban så att den är mellan hakan och näsan när barnet INTE har skridskor på sig.
Viktigt är också att barnen inte spelar med klubbor avsedda för ungdomar eller vuxna då en sådan klubba är dels för "stor" för barnen att hålla i samt alldeles för hård. Rekommendationen för barnen i vårt lag är klubbor med flex (hårdhet) 20 eller 30 beroende på längd och vikt.
Vi ber er också att märka era barns klubbor med namn då det är flera som har likadana klubbor. Om ca 2 veckor kommer vi gå igenom de klubbor som står i förrådet så att alla är märkta.
Seriepoolspel
Nu har vi fått datumen fram till jul för seriepoolspelen. Kalendern är uppdaterad med datum samt vilka ishallar vi spelar i. Vi skickar ut kallelse ca 3 veckor innan och fördelar lagen efter ni har svarat. Vi önskar att ni svarar skyndsamt på kallelserna som skickas ut så vi kan kalla in extraspelare från andra lag där det saknas.
Vi har fortfarande inte riktigt kommit igång på målvaktsfronten så peppa gärna era barn att stå i mål både på träningar och på poolspel.
Målvaktsträning
Målvaktsträning imorgon (tisdag) 17/9 kl 17:55-19:05 i B-hallen. Alla som vill stå i mål är välkomna! Föreningens målvaktstränare Gustav Bågenvik håller i träningen som riktar sig till alla målvakter i föreningen. Kommande målvaktsträningar under säsongen hittar ni under dokument.
Instagram
Team 15 har blivit med Instagram! Ni hittar laget på orebrohockeyu_team15
Bilder och filmer får gärna skickas till vår alldeles egna IT-hjälte Linus Garp 073-424 62 52
Det var allt för nu!
Med vänlig hälsning
Ledarna
Inga kommande aktiviteter
Jag kan hoppa in i sekretariatet
RapporteraRapportera
Jag kan bygga sarg!
RapporteraRapportera
Jag kan också hjälpa till med sargen
RapporteraRapportera
Tack till er som anmält att ni kan hjälpa till!
RapporteraVi behöver en till till sekretariatet.
Spelschema finns under bilder.
Rapportera
Jag kan vara med i sekretariatet. Behöver en genomgång innan dock.
RapporteraRapportera