Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nosaby IF A-Lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nosaby IF A-Lag.
A-Lag
Följ oss för uppdateringar
Nosaby åkte på 3:e raka bortaförlusten i kvällens match på Skillinge IP som Österlen vann med 2-1. Österlen var det bättre laget även om en stark slutforcering kunde gett poäng men det blev som vanligt på Skillinge IP där Nosaby aldrig vunnit i seriesammanhang.
Österlen rivstartade matchen och tog ledningen redan i 2;a minuten när Nosaby tappade boll och en snabb omställning på högerkanten resulterade i ett inspel som gick igenom hela nosabyförsvaret till en helt omarkerad Viktor Blixt som sköt in bollen i öppet mål. Ett klassiskt Österlenmål som Nosaby åkt på flera gånger genom åren. Hemmalaget fortsatte trumma på och var det bättre laget i första halvlek med högt bolltempo och de vann de flesta duellerna. Nosaby var uddlösa och hade svårt att skapa några riktigt heta chanser. Närmast var Axel Winberg när han fick ett bra skottläge utanför straffområdet men fick inte till skottet. Österlen hade några halvchanser men 1-0 stod sig till paus.
Österlen var nära 2-0 i 53:e min men Adam gjorde en fantastisk enhandsräddning på ett närskott och räddade även returen. På den efterföljande hörnan ställde Nosaby snabbt om och men Wilmers skott gick utanför. Nosaby forcerade sista halvtimmen och hade mer boll samtidigt som Österlen spelade på resultat. Viggo var nära en kvittering i 67:e min men hemmakeepern gjorde en mycket bra räddning. Hoppet tändes om en kvittering men släcktes i 73:e min när en hörna nickades in av en helt omarkerad Emil Grimbe. Dock skulle sista kvarten bli dramatisk då Österlenkeepern bjöd in Nosaby i matchen när inbytte Casper Bureheds skott tappades in till 2-1 i 82:a min. Ayo hade en bra kvitteringschans på övertid men nicken från nära håll gick rakt på målvakten och 2-1 blev slutresultatet.
Nosaby lyfte sig i andra och spelade lite rakare med högre bolltempo och kunde fått med sig en poäng, Nu väntar ny hemmamatch på onsdag mot nykomlingen Lilla Torg FF som är mycket täta bakåt och ikv spelade 0-0 mot Staffanstorp. Det kommer bli en tuff match men vi hoppas den förlustfria hemmasviten förblir intakt.
Avspark 17 juni kl 19.00 på Nya Vallbjörka
| Träning | 22 jun, 17:30 |
| Träning | 23 jun, 17:30 |
| Träning | 25 jun, 17:30 |
| Träning | 26 jun, 17:30 |
| IFK Trelleborg FK (hemma) | 27 jun, 16:00 |
| 16 jun | Välkommen till Sommarlovsfotbollen 4-5 augusti |
| 29 maj | Grattis Christian! |
| 7 maj | Senior Sport School på besök |
| 6 maj | Matchklimathelg 9-10 maj |
| 20 apr | Stort Intresse för Fotbollslekis |