Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nosaby IF A-Lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nosaby IF A-Lag.
A-Lag
Följ oss för uppdateringar
Imorgon är det dags för höstsäsongens första hemmamatch mot nykomlingen Linero IF från Lund. Nosaby startade höstsäsongen på bästa sätt genom att ta en poäng borta mot topplaget FK Karlskrona i senaste omgången efter en sen kvittering. Poängen behövs i bottenstriden där lagen fortsätter plocka poäng och Nosaby ligger bara en poäng från nedflyttning efter gårdagens starka vändning av IFK Karlshamn när de vände 0-3 underläge till 4-3-seger mot svårslagna Räppe vilket visar att alla kan slå alla i denna jämna serie.
Det blir en del förändringar i Nosabys trupp jämfört med senast då Ameer är varningsavstängd och Mbye och Svante Håkansson saknas p g a skador. Återkommer gör Alexander Hemborg som äntligen är tillbaka efter sin avstängning, Axel Winberg och Hampus Woxblom samt nyförvärven som blev klara i veckan Love Björnson och Erik Nilsson Det kommer framförallt bli ändringar i backlinjen.
Linero är en pigg nykomling som ligger i mitten av serien. Enligt rapporterna från matchen i senaste omgången mot KFC var Linero det bättre laget och var värda poäng men det blev förlust med 0-3. Laget är stabila bakåt och spelar fysiskt så det gäller att Nosaby står upp i duellerna.
Om Du inte kan vara på plats så sänder Bladet matchen och måluppdateringar sker i appen Min Fotboll.
Avspark 10 augusti kl 16.00 på Kristianstad Fotbollsarenas nyrenoverade Hybridgräs.
Mycket välkommen!
Träning | 18 sep, 17:30 |
IFK Hässleholm (hemma) | 19 sep, 19:00 |
Träning | 22 sep, 18:30 |
Träning | 23 sep, 18:30 |
Träning | 25 sep, 18:30 |