Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nosaby IF A-Lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nosaby IF A-Lag.
A-Lag
Följ oss för uppdateringar
Nosaby förlorade kvällens derby på Österås med 2-3 efter 2-1-ledning i paus för IFK Hässleholm. Nosaby fick spela med en man mindre i en timme och när Astrit fick sitt andra gula i 60:e min innebar det att Nosaby avslutade sista halvtimmen 9 mot 11. Trots detta så kvitterade Nosaby i 87:e min men Robin Strömberg avgjorde på straff på stopptid.
Inledningen av matchen var jämn och Nosaby låg rätt i positionerna. Man lyckades neutralisera IFK:s vänsterkant med fd Nosabyspelarna Axel Winberg och Olle Kjellman-Olblad som firat stora framgångar under året. Nosaby tog ledningen i 22:a min när Teddy frispelade Emil som rundade målvakten och kallt rullade in 0-1. Kvitteringen kom på straff i 31:a min efter Isak Orajärvi var först på en djupledsboll och skar in framför Philip Persson som sprang in i honom och straffen var ett faktum. Dessutom visade domaren det röda kortet. Straffen var klar men kortet mycket tveksamt. Robin Strömberg satte bollen säkert i nät. Nosaby stod upp bra och såg ut att klara 1-1 till paus men än en gång åkte man på ett sent mål i 47:e min efter en hörna när Max Eriksson nickade in en målvaktsretur. Det var det sista som hände i halvleken.
I början av andra gick IFK för att stänga matchen och hade ett friläge men chipen gick utanför och ett skott i ribban i 52:a min av Axel Winberg. I 60:e min drog Astrit på sig sitt andra gula lite onödigt efter en tröjdragning. Nosaby fortsatte kämpa samtidigt som hemmalaget blev bekväma. Nosaby fick utdelning på ett av få anfall. I 87:e min vann man boll högt upp i planen. Emil kom i högerinnerläge vid straffområdeslinjen och sköt ett distinkt skott vid bortre stolpen och 2-2 var ett faktum. Det kunde blivit en heroisk poäng men precis som i första avgjorde Robin Strömberg på straff på stopptid efter domaren bedömde en hands när Ameer täckte skott. Det blev protester och kort utdelades. Efter 5 minuters palaver kunde matchen avslutas och 3-2 stod sig tiden ut.
Nosaby stod upp bra trots decimerat lag. Leo storspelade i målet pch man jobbade för varandra men tyvärr får man inget med sig som är typiskt när man ligger i bottenstriden. Matchen blir kostsam med 2 röda vilket gör att Philip och Astrit är avstängda i måstematchen nästa vecka mot Österlen. Avspark 24 september kl 14.00 på Nya Vallbjörka.
Träning | 5 dec, 20:00 |
Träning | 7 dec, 20:00 |
Träning | 12 dec, 20:00 |
Träning | 14 dec, 20:00 |
Räppe IF (borta) | 27 jan, 14:00 |