Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nosaby IF A-Lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nosaby IF A-Lag.
A-Lag
Följ oss för uppdateringar
På torsdag är det dags för returmöte mot Kristianstad FC på Nya Vallbjörka. Matchen i andra omgången slutade med en klar KFC-seger med 3-0. Vi hoppas nu att Nosaby kan ta revansch och få med sig en 3-poängare. Båda lagen behöver poäng. KFC för att hänga med i den jämna toppstriden och Nosaby för att komma upp på säkrare mark i tabellen.
Nosaby stod upp bra senast mot tunga Österlen men det blev förlust med 0-1. Nosaby hade en del spelare borta men till torsdagens match är Kevin Sjöström och Philip Bengtsson-Hörnebrandt tillbaka. Andreas Grahm väntar på sin tidbestämda avstängning efter utvisningen mot Asarum och kommer det inget beslut från Svenska Fotbollförbundet innan torsdag är han spelklar också.
KFC har gjort en bra vårsäsong och är mycket försvarsstarkt. Laget är farliga i sina omställningar. Firma Bergqvist/Dampha är vassa anfallare som skördat framgångar under våren. Det gäller för nosabyförsvaret att ha dessa herrar under kontroll.
Kom gärna lite tidigare till matchen då Nosabys 9-åringar moter KFC:s 9-åringar i en förmatch kl 18.00.
Lite praktiska tips inför matchen.
Ni som har möjlighet ta gärna cykeln eller promenera till matchen.
Ni som kommer från Österängshållet parkera på den gamla golfbaneparkeringen mitt emot A-plan.
Ingen pyroteknik får medtagas på matchen. Överträdelser kommer beivras.
Vi hoppas på ett välbesökt derby och väderprognosen är lovande så det kan kan bli en fin inledning på Midsommarhelgen.
| Sölvesborgs GIF (hemma) | 16 maj, 16:00 |
| Träning | 18 maj, 17:30 |
| Träning | 19 maj, 17:30 |
| Träning | 21 maj, 17:30 |
| Staffanstorp United FC (borta) | 22 maj, 19:00 |