Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nosaby IF A-Lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nosaby IF A-Lag.
A-Lag
Följ oss för uppdateringar
Nosabys svit på hemmaplan utan förlust sedan 22 april håller. Idag tog laget en klar och stabil seger med 5-1 efter 4-1 i paus. Nosaby vann helt rättvist och var helt överlägsna i första halvlek men slog av på takten i andra. I och med segern tog man ett rejält kliv i tabellen och har nu plus i målskillnaden för första gången i år. Enda smolken i glädjebägarn är de många odisciplinerade korten killarna drog på sig idag p ga av snack och bortslagna bollar efter signal vilket är helt oförsvarbart.
Nosaby inledde matchen mycket bra och tog tag i spelet direkt och radade upp målchanser bl a en nick i ribban efter 5 min. Det dröjde dock till 15:e min innan nollan spräcktes när Philip Persson nickade in 1-0 på en frispark. 2-0 kom bara 2 min senare när Robin Lindskog var sist på bollen efter snabb omställning. Nosaby fortsatte mala på och 3-0 kom i 34:e min på straff efter en neddragning i straffområdet. Max Sandberg satte straffen säkert i mål.. Matchen avgjordes definitivt i 38:e min när Andreas Grahm nådde högst på en hörna och nickade in 4-0. Nässjö hann med 4-1 på halvlekens sista spark när det annnars stabila nosabyförsvaret missade en offside-ställning.
Stärkta av målet försökte Nässjö få in en reduceringsboll i början av andra för att få kontakt. Dock skapade man inga heta målchanser samtidigt som Nosaby mest bara spelade av matchen. Nässjö fick en spelare utvisade efter 2 gula när det var 25 min kvar och spelkvalitén sjönk ytterligare. Nosaby gjorde ett mål till i 70:e min när Andreas Grahm var först på en ribbretur efter en frispark och enkelt kunde rulla in 5-1. Antalet spelare jämnades ut i 87:e min när Max Sandberg helt onödigt drog på sig en varning och därefter protesterade och fick ett gult till och blev utvisad. Det blev inte fler mål utan Nosaby tog en viktig seger och tog sig upp på 5:e plats i tabellen.
Nosaby vann helt rättvist och är obegerade i höst. Nässjö trots byte av tränare och nyförvärv kommer få det svårt att undvika nedflyttning. För Nosabys del var segern viktig dels för lagen under börjat bra i höst och tack vare den jämna tabellen kan laget hänga på i kampen om kvalplatsen uppåt. Just nu skiljer 7 poäng upp men Nosaby har Husqvarna kvar att möta hemma (1 sept). I nästa omgång väntar en svår bortamatch mot Älmeboda/Linneryd som inlett hösten bra och slog bl a Räppe på bortaplan igår. Matchen spelas 24 aug kl 14.00.
| Träning | 4 jun, 17:30 |
| Träning | 5 jun, 17:30 |
| FK Karlskrona (hemma) | 6 jun, 16:00 |
| Träning | 8 jun, 17:30 |
| Träning | 9 jun, 17:30 |
| 31 maj | Välkommen till Sommarlovsfotbollen 4-5 augusti |
| 29 maj | Grattis Christian! |
| 7 maj | Senior Sport School på besök |
| 6 maj | Matchklimathelg 9-10 maj |
| 20 apr | Stort Intresse för Fotbollslekis |