Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nosaby IF A-Lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nosaby IF A-Lag.
A-Lag
Följ oss för uppdateringar
Nosaby tog en viktig seger i kvällens derby mot Sölvesborg inför storpublik (nästan 500 personer) . Matchen såg ut i att sluta 0-0 men i 91:a minuten kunde Robin Lindskog avgöra matchen när han från nära håll sköt in bollen och avgjorde matchen. Sölvesborg ställde upp med ett mycket rutinerat lag. Daniel Nilsson, Daniel Ivanovski och Marcus Ekenberg har alla allsvensk rutin från Mjällby.
Matchen var en typisk derbymatch med mycket kamp och lite skönspel. Första halvlek var chansfattiig. Sölvesborg spelade kompakt och satsade mycket på omställningar och hade ett par halvchanser. Nosaby hade ingen riktigt het målchans och 0-0 i paus var rättvist.
I andra öppnade matchen upp sig något och det skapades mer. Nosaby gjorde en del byten som innebar att laget tog över matchen sista 20 min när Sölvesborg tröttnade betänkligt. Robin Lindskog kom helt fri med målvakten efter han stressat sölvesborgsförsvaret till misstag och vunnit bollen i 75:e min. Målvakten gör en fin fotparad och bollen går till hörna. Robin hade också alternativet att spela en helt fristående Julian. Nosaby fortsätter pressa och till sist ger det utdelning i 91:a minuten när Robin tar revansch och sätter 1-0 på ett inspel från vänster. Sölvesborg försöker nå en kvittering och har 2 hörnor men de blir resultatlösa och Nosaby tar en viktig 3 poängare och hänger med i toppen
Nosaby gör ingen av sina bättre matcher spelmässigt varför det är starkt att vinna. Tyvärr drog man på sig några onödiga gula kort för protester.
I nästa omgång väntar växjölaget Räppe på bortaplan 2 juni kl 15.00.
| 29 jun | Intensiv cuphelg |
| 21 jun | Anmäl Dig till Sommarlovsfotbollen 4-5 augusti |
| 29 maj | Grattis Christian! |
| 7 maj | Senior Sport School på besök |
| 6 maj | Matchklimathelg 9-10 maj |