Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nosaby IF A-Lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nosaby IF A-Lag.
A-Lag
Följ oss för uppdateringar
Nosaby hade sin andra raka bortamatch i serien mot Karlskrona idag. Förhoppningen var att laget skulle kunna ta revansch på storförlusten (1-5) i kvalet ifjol. Tyvärr blev det inte så men Nosaby var betydligt närmare i dag i solgasset på Västra Hed. Matchen slutade 2-1 efter 1-1 i halvtid.
Hemmalaget började bra och Nosaby trycktes tillbaka. Lärdomen av höstmatchen var att spela lågt försvarsspel och stänga ytor i mitten där Karlskronas mittfältare kommer med fart. Det lyckades inte riktigt utan hemmalaget tog ledningen en knapp kvart in i matchen. Ett inlägg från vänsterkanten kommer in i straffområdet där inte nosabyförsvaret får bort bollen utan en Karlskronaspelare slår en passning snett inåt bakåt till en helt frisående medspelare som från straffområdeslinjen enkelt kan placera in bollen. En mardrömsstart och nosabyfansen fick deja vu-upplevelser från kvalmatchen. Det blev nu inte så. Hemmaoffensiven fortsatte inte i samma omfattning utan Nosaby kunde jämna ut spelet. Karlskrona anfaller med många spelare och ibland tappade man bollen och bra omställningsläge skapades. Tyvärr var inte skärpan i passningsspelet riktigt där för att kunna utnyttja dessa fullt ut. Nosaby tog över sista kvarten och gjorde en välförtjänt kvittering genom Jonathan Cederholm som löpte i djupled och blev helt frispelad. Målvakten gjorde en mycket bra räddning på första skottet men Jonathan kunde själv stöta in returen i 42:a min. 1-1 blev halvtidsresultatet.
I andra tog Karlskrona helt över matchen. Framförallt inledningen av halvleken hade Nosaby svårt att ta sig över halva plan. Nosaby stod bra i försvarsspelet och hemmalaget hade trots massivt bollinnehav svårt att skapa några riktigt klara målchanser. Den bästa hjälpte domaren till med när han bedömde en brytning som bakåtpassning till målvakt. Frisparken slogs någon meter in i straffområdet men räddades till hörna på mållinjen. Nosaby såg ut att reda ut stormen men 10 min för slut gjordes segermålet. Det var en individuell prestation och svagt försvarsspel när en hemmaspelare tillläts löpa diagonalt 20-30 m med boll på Nosabys planhalva utan uppvaktning. Ingen av nosabyspelarna kommer tillräckligt nära och från vänsterinnerläge i straffområdet placerar spelaren in bollen. Målet var välförtjänt men alldeles för billigt på denna nivån. Nosaby försöker sista 10 min att nå en kvittering och Jonathan Cederholm får ett fritt läge från straffområdeslinjen men hemmakeepern gör en bra räddning. Närmare kommer inte Nosaby utan 2-1 står sig tiden ut. Segern var rättvis. Karlskrona är ett bra lag med bra rörelse och bra passningsspel. Nosaby hade svårt att få till något eget spel idag. Vi hoppas att det blir bättre 1 maj när förra årets seriesuverän FC Höllviken kommer till Nya Vallbjörka.
Inga kommande aktiviteter
| 30 sep | Jubileumsfest 24 okt! |
| 13 sep | Sann Fotbollsglädje |
| 12 sep | Event med Magnus Emeus |
| 8 sep | Lilla Gärdscupen kommer på besök |
| 4 sep | Sheriffen tar över nästa säsong |