Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Norrmalms IK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Norrmalms IK.
Norrmalm IK
Följ oss för uppdateringar
Norrmalms IK ångar på i boråssexan och tog under fredagen sin femte raka seger. Då Borgstena IF fick vända hem med 4-1 i baken från Sagavallen.
Norrmalms IK - Borgstena IF 4-1(2-0)
1-0 Jonas Dahlin (assist Oscar Andersson) (10)
2-0 Daniel Ernstsson ( assist Linus Alex) (22)
3-0 Daniel Ernstsson (assist Niklas Löberg) (65)
3-1 Tony Andersson (67)
4-1 Daniel Ernstsson(assist Dick Isberg) (87)
Tre Zebror Daniel Ernstsson
Två Zebror: Johan Björklund
En Zebra: Andreas Lannehed
Den här matchen var viktiga ur flera synvinklar då en seger skulle göra att vi på allvar blandade i oss en toppstrid medans en förlust skulle göra att avståndet skulle bli allt för mastigt för att klara av under hösten. Jonas Andersson saknades till kvällens match då han fått förhinder. Oscar var också tveksam in i det sista efter att ha varit sjuk under veckan men kunde ge klartecken till spel under fredagen. Tillbaka efter att han missade senaste matchen mot Kabel Åttio var Daniel Ernstsson som lämnat Göteborg och festivallivet för att återigen snöra på sig fotbollskorna.
Vi startade väldigt motiverat och målmedvetet och det märks nästan genast då det smällde på ett par gånger ute på planen i inledningen och även ett par hårda ord utdelades också mellan spelarna. Men efter att domaren tillkallat de båda lagkaptenerna så blev det något bättre. Det är också vi som gör matchens första mål efter ett fint samspel mellan Oscar och"Dallas"som efter Oscars klackpassning hittar tillbaka till " Dallas som snyggt kan placera in 1-0. Efter målet tryckte Borgstena upp sitt spel något och försöker slå flera djupledsbollar(läs Tjongbollar) som dock i skyttekungen Patrik Wernklevs frånvaro lätt aväpnas av Franson och Hjälte. Istället för kvittering utökade vi sedan våran ledning halvägs in i den första halvlken efter att Linus snyggt direktpassat in till Ernstsson som på typiskt måltjuvsmanèr enelt kunde rulla in 2-0 i det vidöppna målet.
Resten av halvleken går vi ner oss lite och det blir lite för passivt några gånger men vi lyckas hålla vår tvåmålsledning halvleken ut och kunde därmed snacka ihop oss inför den andra. I paus gör Tommy tre byten då Oscar inte pallar mer pågrund av sin hosta. In i hans ställe kommer isället Andreas Lannehed som lämnade över sin ytterbacksposition till åldermannen Dick som gick in till höger. I anfallet lämnade också "Dallas" över för en målhungrig Andersén som toppade den interna skytteligan inför kvällens match.
Den andra halvleken håller inte alls samma kvalité som våran första halvlek gjorde då vi låter Borgstena styra spelet mycket mer än i den första och vi faller allt längre bak i banan. Men trots en intensivar press lyckades inte Borgstena skapa några heta målchanser utan istället kan Daniel Ernstsson hur elegant som helst lobba in bollen från 35 meter mitt i den andra halvleken och matchen började kännas avgjord. Men bara ett par minuter efter vårat 3-0 mål spräcker Borgstena sin målnolla då man utnyttjade en hörna och viss nerv uppstod återigen på Sagavallen.
Men med 10 minuteer kvar kan Ernstsson med ett hattrick defenitivt slå in spiken i kistan efter en fin framspelning från Dick på kanten och vi kunde därmed inkassera ytterliggare en tre poängare i samlingen och står nu på 26 inspelade poäng.
Tycker vi återigen gjorde en fin laginsats där Björklund ersatte Jonas Andersson med bravur på mitten och att yttermittfältarn kom bra runt på sina kanter. Hjälte & Fransson släpper inte många över bron och kombinerat med bröderna Lannehed på varsin kant så tror jag att det är en av seriens bästa backlinje. Ernstsson visar ocks upp fint spel idag och med sina tre må lmarkerar han sin närvaro i kampen om skyttekungstiteln.
Nästa vecka väntar två matcher först återigen en vikitg match mot Sparsör på Trollevi där hemmalaget står med tvår raka förluster.Följt av en hemmamatch nästa lördag mot kanske seriens överraskningslag Toarps BK. Men med det här spelet så kan vi nog se fram emot en intressant och spännade höstsäsong där verkligen de dansande Zebrorna skall tas på allvar.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera